Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає депутатів Київради ухвалити Бюджетний регламент, який забезпечить більшу прозорість та реальну участь громадян у бюджетному процесі

Громадськість закликає депутатів Київради ухвалити Бюджетний регламент, який забезпечить більшу прозорість та реальну участь громадян у бюджетному процесі

Позначки:

Прийняття Київською міською радою Бюджетного регламенту – вкрай важливий та невідкладний крок для забезпечення належні умови участі киян у бюджетному процесі та підвищення довіри громади до рішень міської влади. Саме Бюджетний регламент має забезпечити обґрунтованість, прозорість та підзвітність прийняття рішень міською радою у сфері управління публічними фінансами із залученням громадян  до підготовки таких рішень.

Київська міська рада вже прийняла проект Бюджетного регламенту у І-му читанні. Водночас, експерти групи Муніципальний розвиток (РПР для Києва) Реанімаційного Пакету Реформ зазначають, що відсутність деталізованих норм, що регламентують прозорість прийняття рішень та забезпечення можливості громадянам брати участь у бюджетному процесі, формує високий ризик ухвалення депутатами вихолощеного Бюджетного регламенту.

Проведений аналіз проектів Бюджетного регламенту, зареєстрованих у Київській міській раді (проект рішення № 2210 від 10 липня 2018 р., проект рішення № 2329 від 19 липня 2018 р.), показує необхідність їх доопрацювання щодо:

  1. Закріплення обов’язковості консультацій з громадянами та регламентування мінімального та максимального переліку форм таких консультацій під час складання проекту бюджету міста та внесення змін до бюджету, складання проекту Програми економічного та соціального розвитку  міста Києва та звітів щодо їх виконання, а також обов’язковість оприлюднення звітів за результатами таких консультацій. Надмірна дискреція головних розпорядників бюджетних коштів щодо визначення порядку проведення консультацій може мати наслідком імітацію консультацій без жодного зворотного зв’язку.
  2. Закріплення обов’язковості оприлюднення перед розглядом на засіданні профільної комісії Зведеної таблиці поправок, які передбачені Бюджетним регламентом. Це дасть змогу  комплексного, належного та оперативного аналізу поправок.
  3. Встановлення вимоги щодо деталізації бюджетних запитів. Відсутність чітких вимог щодо оприлюднення бюджетних запитів на офіційному веб-сайті виконавчого органу Київради дає можливість їх розміщення головним розпорядникам бюджетних коштів без належної деталізації, що перешкоджає розумінню змісту конкретного бюджетного запиту, ускладнює оцінку їх доцільності.
  4. Оприлюднення на офіційному веб-сайті виконавчого органу Київської міської ради поправок, що подаються депутатами на  етапах визначення основних напрямків бюджетної політики міста, розгляду проектів рішень Київради про бюджет міста Києва та про Програму економічного та соціального розвитку міста Києва. Відсутність оприлюднення на офіційному веб-сайті КМДА поправок, що подаються депутатами, створює можливості кулуарних погоджень та не сприяє прозорості позиції депутатів на цій стадії бюджетного процесу.
  5. Встановлення терміну затвердження планів діяльності головних розпорядників бюджетних коштів та їх оприлюднення.
  6. Встановлення вимоги оприлюднювати титульні списки (переліки) капітальних видатків (пооб’єктний розподіл) на поточний календарний рік та зміни до них після внесення змін до рішення про бюджет.  

Група Муніципальний розвиток Реанімаційного Пакету Реформ закликає депутатів Київської міської ради врахувати надані експертами групи пропозиції до проекту Бюджетного регламенту, адже вони дозволяють підвищити прозорість прийняття рішень, унеможливлюють “ручні” рішення у бюджетній сфері міста та забезпечують реальну можливість громадянам брати участь у бюджетному процесі.

ВГОРУ