Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Звільнення Ройтбурда як проблема децентралізації

Звільнення Ройтбурда як проблема децентралізації

Екс-директор Одеського художнього музею Олександр Ройтбурд заявив, що його звільнили з посади, аби залишити Одесу на рівні провінційного міста, – повідомляє НВ.

У вівторок, 4 вересня 2019 року, очільника музею Ройтбурда депутати Одеської обласної ради достроково звільнили з посади директора.

На думку співголови Ради Коаліції РПР, директора Центру демократії та верховенства права Тараса Шевченка, таке звільнення ілюструє глибшу проблему, аніж усунення керівника з посади.

Реформа децентралізації має втілити передачу максимальних повноважень на найнижчу місцеву ланку, тобто зробити сильними міста та об’єднані територіальні громади. Одеському художньому музею слід керуватися громадою власне свого міста, а не області, як це видно з останніх подій: музей є “комунальним підприємством облради”.

«Така ситуація, коли музеї, театри тощо не належать місту, а натомість області або району – є типовою в усій Україні. Значно краще, коли майно, яке знаходиться у місті, належить громаді міста. Можуть бути винятки для надзвичайно важливих об’єктів – він стає державною власністю і тоді ним управляють органи державної влади. У облрад та районних рад майно варто забирати і передавати до міст і ОТГ. Це має бути досить масштабний процес передачі майна», – пише Шевченко у своєму Facebook-акаунті.

Чи хочуть українці, аби депутати займалися вирішенням питання, хто є директором музею? За словами експерта, навіть коли музей належатиме місту Одесі – депутати Одеської міськради не повинні ставити собі за завдання призначати і звільняти директорів.

 «Ми перевантажили депутатів повноваженнями і дали можливості втручатися в питання, які є завданнями місцевої виконавчої влади. І потім дивуємося, чому депутати ухвалюють дивні рішення часто у своїх власних інтересах» – додає експерт.

Верховна Рада не звільняє директорів державних підприємств, обласні та міські ради теж не повинні мати таких повноважень, щоб не витрачати час, вимагаючи постійно ставити на голосування питання про звільнення керівників музеїв.

«При правильній моделі, з коректним балансом повноважень, ситуації з Ройтбурдом, не мало б виникнути взагалі. Потрібно звертати більшу увагу на розподіл повноважень у місцевій владі», – акцентує Шевченко.

ВГОРУ