Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Звернення до делегатів XVI позачергового з’їзду суддів – Михайло Жернаков

Звернення до делегатів XVI позачергового з’їзду суддів – Михайло Жернаков

Позначки:

Шановні судді!

Вже сьогодні ви обиратимете членів Вищої ради правосуддя – органу, від якого залежить не тільки ваша кар’єра, а й доля всієї країни.

Саме вам визначати хто будуть ті люди, що зможуть або захистити вашу незалежність і верховенство права, або чинити на вас тиск і змушувати приймати рішення на догоду політикам чи олігархам.

Сьогодні в вас є вибір – проголосувати за тих, за кого “просять” або “рекомендують” голосувати “старші колеги” або за тих, хто дійсно готовий відстоювати вашу незалежність і боротися за авторитет судової влади. Хто не боїться називати речі своїми іменами.

Ця судова реформа далека від ідеалу. Але вона дала саме вам в руки чудовий інструмент – можливість вибирати більшість ваших, саме ваших, а не чиїхось представників до найвищих судових органів. Все, що вам потрібно зробити – обрати не тих, “за кого попросили”, а тих, кому ви дійсно вірите.

Від того, як ви скористаєтеся цим інструментом сьогодні, залежатиме подальша доля судочинства. Якщо обрані вами кандидати гідно виконуватимуть свої обов’язки, це доведе, що “судді, обрані суддями” – далеко не найгірша модель.

Може статися й так, що з’їзд вибере заздалегідь узгоджених кандидатів, які з високою імовірністю відстоюватимуть інтереси своїх покровителів, а не незалежного судочинства. Тоді нам, активній частині суспільства, не залишиться іншого вибору, крім змінювати систему суддівського врядування на таку, в якій більшість складають не судді, а, наприклад, представники громадськості. Чи краще це для самих суддів – визначати вам.

Безумовно, ми не вороги. Ми так само зацікавлені, щоб ви діяли незалежно, були забезпечені і вільні в своєму виборі. Бо ми віримо, що тільки коли українська судова система буде доброчесною і компетентною, спроможною і ефективною – тільки тоді в нашій країні можливе верховентво права і справжнє процвітання.

Ми теж хочемо, щоб ви могли ефективно захищати права людей. Щоб ваші правосудні рішення не скасовували, а вас за них не карали. Щоб ви могли не озираючись на “високі кабінети” кожен раз ухвалити таке рішення, яке вважаєте справедливим.

Чи це не була б насправді найвища свобода для судді?

Зробіть сьогодні правильний і відповідальний вибір – для себе і для нас усіх.

Організатори з’їзду, на жаль, попри чиcленні прохання не забезпечили можливості мого виступу безпосередньо на з’їзді, тому змушений звертатися до вас тут.

Буду дуже вдячний, якщо ви передасте це звернення вашим колегам, які голосуватимуть на з’їзді.

Михайло Жернаков для Української Правди

ВГОРУ