Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Зустріч експертів РПР та правозахисників з генсеком Ради Європи

Зустріч експертів РПР та правозахисників з генсеком Ради Європи

Зустріч з Турбйорном  Ягландом

26 червня в Страсбурзі співкоординатор ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ Ганна Гопко та українські правозахисники провели зустріч з нещодавно переобраним Генеральним Секретарем Ради Європи Турбйорном  Ягландом.

Учасники зустрічі домовилися про залучення експертів РПР та інших громадських ініціатив до розробки Плану дій Ради Європи для України на наступні 4 роки. Після завершення Плану дій для України 2011-2014 Рада Європи продовжить свою роботу, охопивши великий спектр реформ і вже готує наступний план. Пан Янгланд запевнив, що представництво Ради Європи долучиться до просування важливих реформ.

Європейські експерти переконані, що  Ратифікація Римського Статуту ( а це доступ до Міжнародного кримінального суду), розгляд якого гальмує ВР, є дуже важливою, та обіцяли свою підтримку в просуванні цього питання. За кільки тижнів в Україні приступить до виконання своїх обов’язків новий представник Ради Європи. За підтримки нового представника Ради Європи можна буде оперативно отримувати підтримку в оцінці законодавчих ініціатив, додатково до Венеціанської комісії та інших інституцій. На зустрічі також прозвучала думка про створення спільної комісії за участі представників громадськості, Мінюсту, Верховної Ради та Ради Європи. Ягланд зазначив, що Порошенко під час зустрічі із ним сказав, що закон “Про прокуратуру” буду скоро ухвалено. А це одне із ключових зобов’язань від 1995 року, коли Україна стала членом Ради Європи

Міжнародна комісія із розслідувань за головуванням Ради Європи починає роботу. Одна з головних вимог громадянського суспільства – покарання тих, хто давав накази на масові вбивства на Майдані. Українські правозахисники та представники РПР просили проведення публічних судових процесів з розслідування жорстоких злочинів на Майдані. Українська делегація просила долучитися представників Ради Європи до публічних вимог приєднання до Міжнародного Кримінального Суду. Відсутність політичної волі в цих питаннях проявляється також і в тому, що до цих пір (протягом майже 13 років) Україною не виконані вимоги численних резолюцій ПАРЄ (зокрема 1262, 1346, 1466, 1645) про розслідування резонансних злочинів часів правління президента Леоніда Кучми. Йдеться про замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, викрадення та жорстокого насильства щодо активіста Олексія Подольського і замаху на життя депутата Олександра Єльяшкевича. Це в той час, коли апеляційний суд по генералу Пукачу, безпосередньому виконавцю злочинів проти Подольського та Гонгадзе, знову проводять у закритому режимі. Активісти звернулися до ПАРЄ не забувати об’єктивно відслідковувати виконання своїх важливих і відповідальних рішень. Особливо у світлі того, що безкарність влади з подібних злочинів призводить до найтрагічніших наслідків для країни.

Учасники зустрічі дійшли спільної згоди з приводу того, що Конституційна реформа є дуже важливою, але більш важливо, щоб процес внесення Змін до Конституції був відритим та із залученням громадськості. Новообраний Генеральний  Секретар Ради Європи переконаний у важливості якнайшвидших Перевиборів за новими правилами. Представники Ради Європи сподіваюся, що дострокові вибори, про які говорив Президент Порошенко, відбудуться восени за зміненим законодавством з відкритими регіональними списками.

На завершення зустрічі Янгланд запевнив, що Рада Європи зацікавлена в проведенні реформ в Україні та врегулюванні ситуації на сході держави. Рада Європи висловлює свою позицію відкрито і без подвійних стандартів. До прикладу зміни до конституції, які вніс Янукович, ЄС визнав, а натомість Рада Європи виступила з критикою таких законодавчих змін.

ВГОРУ