Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Зміни до Податкового кодексу мають всі шанси побороти корупцію у ДФС, – експерти РПР

Зміни до Податкового кодексу мають всі шанси побороти корупцію у ДФС, – експерти РПР

Minf-rpr1Kr stol MinfinMinf-RPR

20 вересня 2016 р. відбулося експертне обговорення проекту змін до Податкового кодексу, розробленого робочою групою представників Міністерства фінансів, народних депутатів, представників бізнесу, експертів.

Група експертів Реанімаційного Пакету Реформ, до складу якої входять провідні дослідницькі центри та громадські організації, підтримали законопроект робочої групи, який має бути внесено Урядом до Верховної Ради найближчим часом.

Представниками робочої групи було зроблено презентацію напрацьованих змін до Податкового кодексу, ключовими серед яких є наступні (Презентація доступна для перегляду тут):

в розділі адміністрування ПДВ:

В обговоренні взяли участь представники Міністерства фінансів України, народні депутати. представники профільних громадських організаційЦентру економічної стратегії, Інституту соціально-економічної трансформації, Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, CASE-Ukraine, Палати податкових консультантів, представники бізнес асоціацій та незалежні експерти.

Під час обговорення експерти РПР зазначили, що запропоновані зміни суттєво обмежують рівень корупції Державної фіскальної служби, покращують якість адміністрування у податковій сфері та зменшують можливості податкового шахрайства.

На думку експертів РПР напрацьований проект змін до Податкового кодексу містить суттєві позитивні кроки у реформуванні податкової системи. В той же час є низка пропозицій, які не враховані у законопроекті та повинні бути опрацьовані та враховані.

Дубровський Володимир – старший економіст CASE Ukraine, експерт РПР, повідомив, що експерти групи вважають необхідним реформувати податку на майно, зменшити дискрецію та корупційні можливості шляхом переходу до оподаткування майна на підставі “масової оцінки”. Крім того, як тактичні кроки, пропонуєтсь суттєво звузити можливості місцевих рад надавати пільги з цього податку, які створюють корупційні ризики.

Також одним з ключових елементів податкової реформи експерти вважають еформування податку на прибуток, який за своєю базою є маніпулятивним, зменшення дискреції в оподаткуванні прибутку. Найкращим рішенням експерти вважають відстрочку сплати податку до моменту розподілу прибутку, ця модель погоджена експертами РПР, є варіанти щодо її реалізації, які необхідно обговорити

Черкашин Вячеслав – податковий економіст, радник Голови Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України, експерт РПР, зауважив, що кроки по реформуванню податку на майно потрібно розпочинати з відкриття та синхронізації даних Мінюсту, Геокадасту, податкової та місцевих органів влади, це питанні критичне, лише цеможе додатково принести до бюджету кілька десятків млрд гривень, але відчувається не бажання зазначених органів цим займатись. Переходячи до питання ліквідації Податкової міліції та створення фінансової поліції  Вячеслав зазначив, що проект, напрацьований Міністерством фінансів містить багато позитивних норм, але потребує доопрацювання в частині норм про повноваження ФП (в частині участі у боротьбі з відмиванням брудних доходів), про ревізії, які за зверненням ФП проводять державні органи та про рішення про недовіру керівнику ФП, яке може бути прийнято 150 народними депутатами.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії, експерт РПР, звернув увагу на те, що видатки зведеного бюджету у проекті не 2017 рік зростають, у порівнянні з 2016 роком, при тому щ згідно проведених досліджень рівень перерозподілу видатків через публічні фінанси повинен бути не вище ніж 37% для сталого економічного зростання. Крім того бюджет виглядає трохи оптимістично, частина доходів не гарантована.

Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації, експерт РПР зазначив, що в цьому проекті та низці інших вважаємо необхідним врахувати наступні пропозиції експертів, зокрема: скасувати преференції по сплаті ПДВ групі Нафтогаз, створити рівні умови для всіх учасників цього ринку;  лібералізувати ринок РРО, створити законодавчі передумови для використання в якості РРО планшетів та смартфонів; створити максимально сприятливі умови для для здійснення індивідуальної діяльності фізичними особами, шляхом спрощення вимог та запровадження для них відповідні електронні сервіси; відмінити збір у розмірі 2% до ПФ з валютообмінних операцій, що призведе до детінізації цього ринку.

Відповідаючи на питання експертів Євгеній Капінус, заступник Міністра фінансів, зазначив, все що було можливо включити з пропозицій експертів до цього проекту змін до ПК включено, а окреслені питання концептуальні та важливі, пропонується поєднати зусилля та спільно напрацювати ці необхідні зміни.

Ми підтримуємо пропозицію щодо змін у опопдаткуванні землі, потрібно опрацювати модель, також нам здається позитивним зменшення «коридору» ставки з податку на землю для місцевих рад. Пропозицію щодо  синхронізації даних Мінюсту, Геокадасту, податкової та місцевих органів влади ми також підтримуємо, необхідно почати активно працювати над цим питанням.

Щодо податку на розподілений прибуток (виведений капітал) – ми погоджуємось з проблематикою поточного податку на прибуток, ми готові підтримати саму ідею податку на розподілений прибуток (відстрочку сплати податку до моменту розподілу прибутку), але потрібно спільно напрацювати концепцію, яка має влаштувати і малий і великий бізнес та забезпечити належну простоту.

Над проектом щодо створення фінансової поліції в нас працює робоча група, надавайте ваші пропозиції та доєднуйтесь до роботи.

Щодо питань лібералізації ринку РРО (використання в якості РРО планшетів та смартфонів), ліквідації збору у розмірі 2% до ПФ, покращити умови для здійснення індивідуальної діяльності фізичними особами – ми підтримуємо. Сподіваємось ці зміни також найближчим часом будуть реалізовані. По питанню скасування преференцій по сплаті ПДВ Нафтогазом – це важливе питання, необхідно спільно напрацювати концепцію змін, передбачити наслідки – тоді зможемо її реалізувати.

Андрій Журжій, народний депутат України, заступник Голови Комітету ВР з питань податкової та митної політики, звернув увагу присутніх, що це суттеєвий позитивний результат нашого обговорення – Міністерство фінансів готово працювати над моделлю податку на розподілений прибуток. «Вважаю цю модель необхідною для нашої країни, на мою думку ми зможемо спільно знайти баланс» – зазаначив Андрій. На думку Андрія напрацюований проект містить багато позитивних змін, які можливо назвати реформами у конкретних напрямках (наприклад ПДВ), також необхідними кроками у реформуванні Податкової системи мають стати – ліквідація податкової міліції та створення аналітичного органу фінансових розслідувань, сплата всіх податків на єдиний рахунок.

Протягом дискусії представники бізнес асоціацій та експерти також обговорили питання нелегального імпорту, показники ефективності для ДФС, ліберазізацію ринку РРО тощо.

У підсумку дискусії майже по всім питанням дішли порозуміння, представники Міністерства фінансів, народні депутати та експерти РПР домовились про подальшу співпрацю по обговореним питанням.

ВГОРУ