Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява щодо підтримки законопроекту №2431 (антимонопольна реформа)

Заява щодо підтримки законопроекту №2431 (антимонопольна реформа)

Шановні народні депутати!

Від імені ініціативи Реанімаційний пакет реформ, громадської організації Центр ЮА та Секретаріату Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», засвідчуємо вам глибоку повагу та повідомляємо про наступне.

19 березня у Верховній Раді України було зареєстровано проект Закону № 2431 «Щодо визначення органами АМКУ розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції» (20 травня зареєстровано доопрацьований законопроект). Даний законопроект відповідає кращим практикам та підходам для приведення діяльності антимонопольного регулятора у відповідність до кращих європейських стандартів.  Законопроект дозволяє створити умови для підвищення рівня прозорості і передбачуваності роботи регулятора, матиме позитивний вплив на розвиток конкуренції в Україні, а також сприятиме покращенню інвестиційної привабливості нашої країни.

Звертаємо вашу увагу, що зобов’язання щодо гармонізації конкурентного законодавства зафіксовані в наступних документах: Угода про асоціацію між Україною та ЄС, Коаліційна угода, Перспективний план законодавчого забезпечення реформ в Україні (затверджений ВРУ), а також Євроінтеграційна карта реформ Ініціативи «Сильніші разом!» (пріоритетні законопроекти, які Верховна Рада України має ухвалити у 2015 р. для імплементації Угоди про асоціацію), Крім того, закріплення законом зрозумілих і справедливих правил накладання штрафів є однією з вимог МВФ та однією з умовою надання Україні чергового траншу фінансової допомоги від ЄС відповідно до «Ризького Меморандуму». 

Наразі в Україні відсутня публічна методика визначення штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції: законодавством визначені лише верхні межі штрафів (до 10%, до 5% та до 1% від доходу (виручки) суб’єкта господарювання). За аналогічні порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи АМКУ можуть накладати кардинально різні розміри штрафів, більш того, відсутність чітких правил та розрахунків їх накладання створює поле для корупційних зловживань.

Відповідно до проекту Закону №2431, органи АМКУ зобов’язані визначати розмір штрафів у порядку, передбаченому Методикою – документом, який має бути розроблений та затверджений АМКУ протягом 2 місяців піcля прийняття Закону, – і в якому мають бути чітко, послідовно та вичерпно роз’яснені підходи АМКУ до визначення розміру штрафів у формі методики на основі кращих європейських практик. Крім цього, проект Закону №2431 закріплює право суб’єкта господарювання ­– відповідача у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції – оскаржувати рішення АМКУ до господарського суду в частині застосування штрафу та/або встановлення зобов’язання щодо усунення наслідків порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також надає право господарському суду за результатами розгляду таких позовів змінювати (або ж залишати без змін) розмір штрафу та/або встановленого зобов’язання, чим буде забезпечуватись право суб’єктів господарювання на справедливий захист та дотримання принципу процесуальної справедливості (закріплені в статтях 6 та 14 Європейської конвенції з прав людини).

Таким чином, всі гравці ринку, експерти і громадськість отримають аргументовані та зрозумілі роз’яснення принципів визначення розміру штрафів з боку АМКУ та прозору і недискримінаційну процедуру оскарження рішень АМКУ в суді (що, зокрема, вимагається від України в пункті b) частини третьої та частині четвертій статті 255 Угоди про асоціацію), а міжнародна спільнота – чіткий посил про готовність України виконувати взяті на себе міжнародні зобов’язання  та послідовно здійснювати складні економічні реформи.  

Оскільки демократична більшість у новій Верховній Раді задекларувала свою готовність до проведення реформ для забезпечення євроінтеграційного поступу країни, ми щиро сподіваємось на вашу підтримку в прийнятті важливих євроінтеграційних законів та принципову позицію в питаннях, що стосуються «антимонопольної» реформи.

 

 

З повагою,

Експерти євроінтеграційної економічної групи РПР

 

ВГОРУ