Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Заява щодо неприпустимості переслідування Віталія Каська

Заява щодо неприпустимості переслідування Віталія Каська

Ми, представники громадянського суспільства, вимагаємо припинення переслідування з боку ГПУ колишнього заступника Генерального прокурора України Віталія Каська.

Касько, перебуваючи на посаді заступника Генерального прокурора, розпочав кримінальне провадження у справі так званих “діамантових прокурорів”, де одним з фігурантів є Олександр Корнієць, близький до колишнього Генпрокурора Шокіна. Одразу після того, як Касько звільнився з Генеральної прокуратури, щодо нього було зареєстровано кримінальне провадження за фактом нібито шахрайства.

Очевидно, що це провадження стало інструментом особистого тиску і помсти Каську за неодноразові публічні виступи щодо покривання Шокіним корупції і протидії реформам прокуратури.

22 березня 2016 року на квартиру Каська було накладено арешт. При чому з клопотанням про накладення арешту до суду звернувся особисто генпрокурор Шокін, хоча цього не вимагає жодне з положень КПК.

Пізно ввечері в неділю 10 квітня на вулиці в центрі Києва декілька працівників спецслужб і Генеральної прокуратури, серед яких був начальник управління ГПУ з розслідування кримінальних проваджень у сферах державної служби та власності Дмитро Сус, намагались повідомити про підозру Віталію Каську.

Крім ситуації відвертої постановочності цієї дії, коли працівники прокуратури протягом робочого тижня не знайшли можливості провести відповідну процесуальну дію в денний час і не в громадському місці, вони вчинили ще низку грубих порушень конституційних прав В. Каська та законів України.

Серед них:

1. Порушення права приватної власності, гарантованого статтею 41 Конституції. Дверцята належного Каську автомобіля з боку водія були облиті невідомою рідиною, що було зроблено, очевидно, правоохоронцями, з метою перешкодити Каську потрапити до нього.

2. Порушення таємниці особистого життя, гарантованого статтею 32 Конституції. Встановити місце перебування Каська у нічний час була можливість лише у разі стеження за ним. Очевидно, ця протиправна діяльність відбувалася без відповідного дозволу суду. Тому, такі дії слід кваліфікувати за статтею 186 Кримінального кодексу як порушення недоторканності приватного життя.

3. Порушення права на захист в частині заборони проведення слідчих дій в нічний час (з 22:00 до 6:00), встановленої частиною 4 статті 223 КПК. Вручення повідомлення про підозру є не тією процесуальною дією, яка потребує невідкладних дій. Ця поведінка прокурорів мала виключно одну мету – психологічний тиск на Каська. Таким чином поводилися з підозрюваними в часи сталінських репресій, коли обшуки, арешти і допити проводилися саме в нічний час.

4. Порушення гарантій захисту адвоката, статус якого має Касько. Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 481 КПК, повідомляти про підозру адвокату Каську міг лише Генеральний прокурор, його заступник чи прокурор міста Києва. Жодного із зазначених прокурорів на місці нічних подій не було.

З описаних вище фактів стає зрозуміло, що тиск на Віталія Каська вчиняється з метою залякування усіх, хто має на меті в майбутньому викривати корупційні зловживання прокурорів.

Ми вимагаємо від органів і посадових осіб, від яких залежить прийняття відповідних рішень:

1. Припинити політично-мотивоване переслідування і тиск на колишнього заступника Генерального прокурора Віталія Каська.

2. Розпочати кримінальні провадження за фактами діянь, вчинених працівниками Генеральної прокуратури, описаних вище в цьому зверненні, та забезпечити їхнє ефективне розслідування і притягнення винуватих до відповідальності.

3. Забезпечити недопущення аналогічних переслідувань і тиску на слідчих та прокурорів, які були залучені до розслідування справи “діамантових прокурорів”.
Реанімаційний Пакет Реформ
Transparency International Україна
Центр Протидії Корупції
Центр політико-правових реформ
Центр політичних студій і аналітики “Ейдос”
КримСОС
Інститут Медіа Права
Інститут Масової Інформації
Центр UA
Центр інформації про права людини
Громадський сектор Євромайдану
Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів
Український незалежний центр політичних досліджень
Центр громадянського представництва “Життя”
Фундація “Відкритий діалог”
Фундація Регіональних Ініціатив
Центр економічної стратегії
Центр локального самоврядування
Асоціація Політичних Наук
Комітет відновлення історичної справедливості
Агенція Розвитку Громадянського Суспільства
Інститут соціально-економічної трансформації
ГО “Ініціатива Е+”
ГО “Коловорот”
ГО “Опір”
Громадський рух “ЧЕСНО”
Громадянська платформа “Нова Країна”
Народний Контроль Кіровоградщини
Еліна Шишкіна, народний депутат України 6-го скликання
Олександр Ябчанка, менеджер робочої групи з медичної реформи РПР
Михайло Жернаков, головний експерт з судової реформи і член Ради РПР
Наталія Соколенко, журналістка

ВГОРУ