Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява щодо неприйнятності законопроекту №2971 щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива

Заява щодо неприйнятності законопроекту №2971 щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива

Заява щодо неприйнятності законопроекту №2971

«Про внесення змін до деяких законів України (щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива)»

28 грудня 2014 р. Верховна Рада України прийняла Закон України № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)», яким передбачається з 1 липня 2015 р. прирівняти регулювання виробництва та обігу пива до регулювання виробництва та обігу алкогольних напоїв (відповідні зміни були внесені до Податкового кодексу України та Закону України  «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»). Запроваджені норми повністю відповідають законодавству Європейського Союзу. Прогресивна громадськість та експертне середовище вітають норми зазначеного закону. Вважаємо, що таке нововведення стане прогресивним кроком на шляху до убезпечення дітей та молоді від початку вживання пива, яке по суті є алкогольним напоєм.

Проте 28 травня 2015 р. у парламенті було зареєстровано Проект Закону № 2971 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива)», який повністю суперечить вищезазначеному Закону та спрямований на послаблення норм законодавства щодо пива. Законопроектом, зокрема, пропонується:

  1. Дозволити спонсорство виробниками пива, зокрема спонсорство громадських організацій. Будь-яке спонсорство є дієвим інструментом просування продукту. Тому пропозиція дозволити спонсорство виробникам пива є неприйнятною і такою, що суперечить необхіності захисту дітей та молоді від вживання алкогольної продукції.
  2. Дозволити розповсюдження та продаж будь-яких товарів, які пов’язані з реалізацією пива в місцях продажу, споживанням пива та спонсорcтвом з використанням знаків для товарів і послуг, під якими випускається пиво. Очевидно, що метою цієї діяльності є залучення нових споживачів, зокрема і серед дітей. Цією нормою, по суті, пропонується дозволити стимулювання продажів як інструменту із заохочення до споживання.

 

Зазначені норми дозволяють виробникам пива, навіть після визнання його алкогольним напоєм з 1 липня цього року, й надалі просувати та рекламувати свою продукцію, продовжуючи поповнювати лави споживачів. Такі наміри пивної індустрії прямо протилежні кращим практикам захисту населення від вживання алкоголю у світі, в тому числі й стратегіям Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Для обґрунтування законопроекту використовуються аргументи про складне економічне положення пивної галузі. Але при цьому пивна галузь вимагає для себе право витрачати гроші на спонсорство і розповсюдження товарів, пов’язаних із споживанням пива. Очевидно, що таке право їм потрібне лише для того, щоб збільшити споживання пива серед молоді. Слід зауважити, що в Україні рівень споживання пива серед дітей та молоді є особливо високим. За даними міжнародного опитування «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (HBSC) Україна займає друге місце серед 38 країн Європи за показником споживання пива підлітками 11-15 років.

В пояснювальній записці до законопроекту 2971 зазначено, що зауваження МОЗ до законопроекту не враховано і, що законопроект не містить питань, які потребують обговорення з громадськістю, хоча законопроект 2971 прямо пропонує дозволити спонсорську підтримку громадських організацій виробниками пива.

Вважаємо, що запропоновані законопроектом №2971 зміни до чинного законодавства є неприйнятними та звертаємося до Уряду та Верховної Ради не допустити прийняття зазначеного закону! Натомість, влада має подумати про підвищення акцизів на алкогольні вироби, в т. ч. і пиво. Доведено, що цінова політика здатна впливати на зниження рівня споживання алкоголю, особливо на дітей та молодь.

Довідка. У 2014 році виробники пива сплатили у Державний бюджет 2,6 млрд. гривень акцизу (у 2013 році – 2,1 млрд. грн.). У січні-квітні 2015 року виробники пива сплатили 0,64 млрд. грн. акцизу, на 125 млн. грн. більше, ніж у відповідний період 2014 року.

В січні-квітні 2015 року в Україні було вироблено 526 млн. літрів пива (71% від відповідного періоду 2014 року, проте виробництво січня-квітня 2014 року враховує тимчасово окуповані території Криму та Донбасу).

 

ВГОРУ