Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява щодо необхідності врахування позиції громадських експертів у реформуванні сфери науки

Заява щодо необхідності врахування позиції громадських експертів у реформуванні сфери науки

Експерти групи Реанімаційного Пакету Реформ «Наука. Технології. Інновації» наголошують на важливості та нагальності реформування української науки. Зокрема, необхідності підготовки нового Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Ми заявляємо про готовність до конструктивної роботи над текстом. Однак, ми наполягаємо, щоб закон був якісним та відповідав принципам інтеграції України до європейського дослідницького простору, а саме реформування здійснювалося досвідченими кваліфікованими експертами з дотриманням повноцінної взаємодії органів влади з громадськістю. Події, які відбуваються навколо підготовки даного законопроекту, дають підстави говорити про потребу публічного його обговорення перед внесенням до парламенту, адже справа реформування науки не може відбуватися ефективно без участі громадськості.

З січня 2015 року при Комітеті Верховної Ради з питань науки та освіти працювала, ініційована головою комітету, народним депутатом Гриневич Л.М., робоча група  з підготовки нового проекту Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність». До складу цієї робочої групи увійшли як експерти Реанімаційного Пакету Реформ (науковці), так і представники Міністерства освіти і науки (МОН), вищих навчальних закладів, громадських організацій та незалежні експерти.

Згідно досягнутого консенсусу, робоча група при Комітеті мала підготувати проект закону у тісній співпраці з представниками МОН на рівні виконавців, щоб законопроект максимально враховував прогресивні пропозиції щодо реформування української науки, задовольняв інтересам наукової спільноти та відповідав політиці держави у сфері євроінтеграції. Основними принципами, які закладалися в нові статті та текст закону, були визначені наступні – демонополізація фінансування, децентралізація управління та інтеграція в європейський дослідницький простір.

Винесена на громадське обговорення 27 квітня 2015 року версія законопроекту МОН містить чимало недоліків, на які було вказано експертами РПР та іншими учасниками засідання робочої групи при Комітеті Верховної Ради з питань науки та освіти, яке відбулося 6 травня.  Однак, подальші спроби налагодити діалог з МОН та дійти консенсусу щодо внесення змін до законопроекту з врахуванням висловлених зауважень не мали успіху.

Тому ми, експерти групи РПР «Наука. Технологія. Інновації», закликаємо:

1. Повернути процес роботи над проектом Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» у поле конструктивної взаємодії громадськості та представників влади. А для цього пропонуємо Міністерству освіти та науки ініціювати публічне експертне обговорення пропонованої законодавчої ініціативи до її внесення до парламенту.

2. За результатами повноцінного громадського обговорення та експертного опрацювання внести до Верховної Ради якісний та узгоджений законопроект.

Лише таким чином ми зможемо почати реформування наукової сфери не лише оперативно й якісно, а й у відповідності з міжнародними стандартами відкритості та співпраці влади і громадськості. Українська наука має всі шанси стати однією з точок росту економіки нашої держави, але лише співпраця громадськості та влади може забезпечити такий результат.

 Від імені групи РПР «Наука.Технології.Інновації»

Наталія Шульга, головний експерт

ВГОРУ