Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Заява щодо неможливості проведення референдуму за відсутності відповідного закону

Заява щодо неможливості проведення референдуму за відсутності відповідного закону

Позначки:

Команда  нового Президента України декларує, що окремі стратегічні питання будуть виноситися на референдум. Але жоден референдум без закону провести неможливо.

Ще 26 квітня 2018 року Конституційний Суд визнав неконституційним закон «Про всеукраїнський референдум» повністю, зокрема й через неконституційне визначення предмету референдуму. Вже більше року в Україні відсутня можливість проведення референдумів.

У Парламенті зареєстровано проект Закону про всеукраїнський референдум №2145а. Він пропонує закріпити на законодавчому рівні положення щодо підготовки та проведення всеукраїнського референдуму відповідно до вимог Конституції, з урахуванням рекомендацій Європейської комісії за демократію через право (Венеційської комісії) Ради Європи. Законопроект напрацьовано у робочій групі, до складу якої входили відомі конституціоналісти, провідні експерти з виборчого права за сприяння профільної міжнародної організації. Його ухвалення розблокує можливість проведення референдумів, лише тоді можна починати розмови щодо предмету референдуму.

Нагадаємо, що відповідно до Конституції України Президент України не має права ініціювати проведення референдуму, а має виключні обов’язки щодо призначення всеукраїнського референдуму щодо змін Конституції та проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Парламентом.

Окремо наголосимо, що відповідно до Кодексу належної практики щодо референдумів, ухваленого Венеційською комісією на 70 пленарній сесії, Тексти, які виносяться на референдум, повинні узгоджуватися з усім правом вищого рівня, міжнародним правом та статутними принципами Ради Європи (демократія, права людини і верховенство права). Тексти, які виносяться на конституційний референдум, повинні бути за змістом у межах (як внутрішніх, так і зовнішніх) конституційної реформи. Тому будь-які формати міжнародних угод, що теоретично  планується виносити на затвердження на референдумі, мають відповідати цим вимогам.

Проект Закону про всеукраїнський референдум №2145а зареєстровано ще 23 червня 2015 року, та Верховна Рада досі не змогла розглянути його навіть у першому читанні. Проте, відповідно до Плану законодавчого забезпечення реформ в Україні, новий закон щодо всеукраїнського референдуму мав бути ухваленим ще у 2016 році. Нещодавно робоча група доопрацювала проект Закону відповідно до нових конституційних вимог.

З огляду на це, закликаємо Парламент забезпечити законодавчу можливість реалізації конституційного права громадян на участь у всеукраїнському референдумі шляхом ухвалення доопрацьованого проекту Закону № 2145а.

ВГОРУ