Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява РПР щодо законопроектів про корми

Заява РПР щодо законопроектів про корми

Заява РПР щодо законопроектів про корми

Народному депутату України

Голові Комітету Верховної Ради України

з питань аграрної політики та земельних відносин

Кутовому Т.

 

Шановний Тарасе Вікторовичу!

Від імені ініціативи Реанімаційний пакет Реформ та ГО «Центр ЮА» засвідчуємо Вам глибоку повагу та повідомляємо про наступне. Усунення санітарних та фітосанітарних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС є прямим обов’язком України в рамках Угоди про Асоціацію. Їх подолання означає прийняття законодавства, яке створює юридичне підґрунтя для запровадження європейських стандартів на виробництві. Найбільш складним є законодавство ЄС, яке регулює виробництво м’ясо-молочної продукції та вимагає від України запровадження на практиці принципу «від лану до столу». Україна вже прийняла низку законодавчих актів (Закон «Про основні принципи та вимоги добезпечності та якості харчових продуктів», Закон «Про ідентифікацію тварин»), які створюють законодавче підґрунтя для експорту м’ясо-молочної продукції до ЄС. Проте цього недостатньо, адже окрім контролю за безпечністю харчових продуктів, необхідно здійснювати належний контроль за годівлею продуктивних тварин, а саме за кормами.

У зв’язку з цим у Верховній Раді зареєстровані два законопроекти: №2845 «Про безпечність і гігієну кормів» та 2845-1 «Про корми». Цей факт є позитивним, адже проблему запровадження європейських стандартів у виробництві кормів намагаються вирішити ще з 2010 р. Проте, ми хочемо звернути увагу на те, що альтернативний законопроект № 2845-1 «Про корми» містить низку ризиків, які можуть створити проблеми для національних виробників, українського та міжнародного рітейлу та викличе проблеми в рамках СОТ.

Законопроект №2845 «Про безпечність і гігієну кормів» ґрунтується на європейських регламентах № 183/2005 та № 178/2002 що регулюють питання безпечності та гігієни. Законопроект №2845-1 «Про корми» ґрунтується на європейських регламентах № 178/2002, № 767/2009, № 183/2005 та № 1831/2003, які регулюють питання безпечності та гігієни кормів, вимоги до реєстрації кормових добавок, маркування, презентації та фасування кормів. В результаті того, що   альтернативний законопроект№2845-1 «Про корми» містить  складні і комплексні речі, які належать до різних сфер регулювання, тарегулюються в ЄС окремими актами, не вирішеною залишається низка питань, що передбачає прийняття доволі великої кількості підзаконних актів. Також, опис процедур  реєстрації кормових добавок лише двома статтями може призвести до того, що ця складна процедура взагалі не працюватиме в Україні і замість спрощення створить додаткові проблеми для бізнесу. В ЄС, наприклад, ці вимоги встановлюються Регламентом 1831/2003, на додаток до якого видано інший документ, який являє собою фактично покрокову інструкції з реєстрації. В законопроекті № 2845-1 таких положень не передбачено.

 

Найбільшу занепокоєність в законопроекті №2845-1 викликає стаття, що передбачає автоматичне включення кормових добавок, дозволених в ЄС, до Державного реєстру України. Така процедура може стати підставою для позову проти України в рамках СОТ через порушення положень Угоди СФЗ, адже автоматичне включення Європейського реєстру в Український стане бар’єром у торгівлі для тих країн, які використовують американський, канадський чи японський реєстр.

Також законопроект №2845-1 пропонує запровадити невиправдано жорсткі вимоги до операторів ринку кормів – невеликих зоомагазинів та супермаркетів, які продають корми для домашніх тварин. Від них буде вимагатися виконання та відповідність вимогам гігієни, а також наявність процедур, заснованих на принципах НАССР,  як це вимагається для операторів ринку кормів для продуктивних тварин. В ЄС немає такої вимоги для роздрібної торгівлі кормів для домашніх тварин, вона застосовується виключно для процесів виробництва. Для роздрібної торгівлі кормів достатньо лише виконання умов зберігання кормів, зазначених на етикетці корму.

 Законопроект №2845 «Про безпечність та гігієну кормів» теж містить декілька технічних недоліків які стосуються термінів. Проте ці зауваження не є критичним і можуть бути усунені або до 1 слухання, або між 1-м та 2-м читаннями.

Ми, представники євроінтеграційної економічної групи РПР вважаємо, що оптимальним рішенням для гармонізації національного законодавства щодо виробництва та обігу кормів з відповідним законодавством ЄС,  є прийняття за основу законопроекту № 2845 «Про безпечність та гігієну кормів», який не містить  проблем визначених у законопроекті №2845-1 «Про корми». Також ми рекомендуємо розглянути можливість доповнення законопроекту №2845 деякими положеннями законопроекту №2845-1.

 

З повагою,

експерти Євроінтеграційної економічної групи РПР

ВГОРУ