Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява РПР щодо формування нового складу Центральної виборчої комісії

Заява РПР щодо формування нового складу Центральної виборчої комісії

Згідно із статтею 6 Закону “Про Центральну виборчу комісію”, строк повноважень члена Центральної виборчої комісії становить 7 років. 12 членів ЦВК були призначені на посади у 2007 році і строк їх повноважень завершився у червні 2014 року. Разом з тим, Президент України та Верховна Рада України протягом більше ніж року утримувались від виконання свого конституційного обов’язку щодо призначення нових членів ЦВК замість членів, строк повноважень яких завершився. Така ситуація є неприпустимою у демократичній і правовій державі, оскільки ставить під сумнів незалежність вищого органу адміністрування виборчого процесу, зменшує рівень відповідальності членів цього органу за власну діяльність та її результати.

Реанімаційний пакет реформ вітає початок дискусії політиків щодо необхідності призначення 12 членів Центральної виборчої комісії замість членів, повноваження яких завершились. РПР вважає, що формування ЦВК виключно з представників політичних партій не сприяє утвердженню одного з базових принципів організації роботи органів адміністрування виборчого процесу – принципу їх незалежності.

Посилення рівня незалежності ЦВК потребує включення до її складу представників громадянського суспільства, які не залежать від політиків і можуть неупереджено здійснювати свої обов’язки на посадах в органах влади.

РПР підтримує останню офіційну заяву голови фракції партії “Об’єднання “Самопоміч” Олега Березюка щодо внесення кандидатури Євгена Радченка на розгляд Президента для наступного призначення на посаду члена ЦВК. Вважаємо, що двадцятирічний досвід роботи Євгена Радченка у сфері виборів, може бути ефективно використані ним під час виконання обов’язків члена Центральної виборчої комісії у разі його призначення на цю посаду.

Разом з тим, Реанімаційний пакет реформ підкреслює, що посилення незалежності і професіоналізму вищого органу адміністрування виборчого процесу не повинно обмежуватись включенням до складу ЦВК лише одного представника громадськості. Вважаємо за необхідне розглянути питання про призначення до складу Комісії й інших представників громадськості, а також окремих діючих членів ЦВК, щодо яких відсутні підозри у політичній упередженості чи непрофесіоналізмі. Таким членом ЦВК є Магера А.Й., який голосував проти сумнівних з точки зору обґрунтованості рішень ЦВК та викладав окрему думку щодо багатьох спірних постанов Комісії.

З урахуванням вищезазначеного, звертаємось до Президента України та депутатських фракцій і груп з наступними пропозиціями:

 

  1. Забезпечити невідкладне (відразу після завершення виборчого процесу чергових та перших місцевих виборів) призначення 12 членів ЦВК замість членів Комісії, строк повноважень яких завершився у червні 2014 року.
  2. Призначити до складу ЦВК Радченка Є.В., директора з міжнародного розвитку міжнародної громадської організації “Інтерньюз-Україна” та Магеру А.Й., заступника Голови Центральної виборчої комісії.
  3. Призначити до складу ЦВК таких експертів Реанімайного пакету реформ:

 

1)    Богашеву Н.В., директора Інституту виборчого права, кандидата юридичних наук;

2)    Кириченко Ю.М., керівника проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ;

3)    Ковтунця В.В., експерта з виборчого права.

 

  1. Розглянути можливість призначення до складу ЦВК представників інших громадських організацій, які спеціалізуються на виборчих питаннях.
  2. Підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України проект змін до Закону “Про Центральну виборчу комісію”, який би, серед іншого, виключав можливість безстрокового обіймання членами ЦВК своїх посад, забезпечити його прийняття.

 

 

З повагою, експерти ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ

 

За додатковою інформацією звертайтесь: Тетяна Кириленко – 050 97 93 596, Андрій Андрушків – 096 60959 76.

 

ВГОРУ