Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява Реанімаційного Пакету Реформ щодо забезпечення проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року

Заява Реанімаційного Пакету Реформ щодо забезпечення проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року

Зовнішнє незалежне оцінювання, запроваджене з метою забезпечення реалізації конституційного права громадян на рівний доступ до якісної освіти, є чи не єдиним прикладом успішної реформи в освітній галузі України за останні 25 років та єдиною реально існуючою складовою системи забезпечення якості української освіти. Діяльність Українського центру оцінювання якості освіти, який відповідає за проведення ЗНО, є прикладом відкритості і прозорості для багатьох українських державних структур. У 2014 р. керівництво УЦОЯО ініціювало громадську дискусію, під час якої було висловлено велику кількість пропозицій щодо вдосконалення тестів ЗНО і розширення сфери його застосування. Певна їх частка була реалізована вже у 2015 р. Ці новації стали реальними ефективними заходами у боротьбі з корупцією в сфері освіти. Деякі з них викликали великий спротив частини освітян, батьків та випускників.  Чи не тому сам УЦОЯО раптом опинився у центрі гучного корупційного скандалу?

Вже понад 100 днів минуло з 21 липня, коли відбулася спільна спеціальна операція правоохоронних органів в УЦОЯО. Керівництво центру було звинувачено у вчиненні низки тяжких злочинів. Втім доказів зловживань правоохоронці досі не надали. Коментарі керівників слідства і прокуратури, а також прес-служб правоохоронних органів свідчать про нерозуміння ними сутності процедур ЗНО, суперечать один одному, а також опублікованим документам про хід слідства. Представники слідства говорять про наявність від 100 до 200 фактів зміни результатів тестування. Але невідомо, яка частина цих змін зумовлена апеляціями чи технічними помилками виконавців. Серед тих, кому висунуто підозру та визначено запобіжний захід, досі немає жодного замовника втручання до бази.  Великий подив викликала заява Генерального прокурора України В. Шокіна в інтерв’ю газеті «Факти» від 17.10.2015, згідно з якою, слідство встановило факти дуже грубих підробок результатів тестування за результатами звернень дуже високих посадовців. Але серед можливих нових підозрюваних замовників цих підробок не буде.

Одним з головних наслідків спецоперації в УЦОЯО є реальна загроза зриву державної підсумкової атестації випускників загальноосвітніх навчальних закладів та вступу до вищих навчальних закладів у 2016 р. Що потрібне, і що непотрібне для проведення ЗНО мають вирішувати фахівці, а не правоохоронні органи. Існують суттєві інші загрози, які можуть унеможливити проведення ЗНО у наступному році. Зокрема, це проблеми оновлення матеріальної бази УЦОЯО, звільнення низки провідних фахівців, оновлення ліцензій на спеціалізоване програмне забезпечення тощо. У зв’язку з цим недостатніми є заспокійливі заяви Міністра освіти і науки України С. Квіта, що немає підстав для хвилювання. Потрібний чіткий і публічний план вирішення всіх наявних проблем.

Реанімаційний пакет реформ вимагає:

Від Уряду та Міністерства освіти і науки України – термінового вжиття всіх заходів, необхідних для успішного проведення ЗНО у 2016 році. У випадку необхідності ми готові долучитися до обговорення проблем і допомоги у виробленні та реалізації потрібних рішень.

Від Генеральної прокуратури України та інших правоохоронних органів, що беруть участь у розслідуванні, – прозорості та відкритості слідства в межах, допустимих законодавством; притягнення до передбаченої Законом відповідальності всіх замовників втручання до баз УЦОЯО незалежно від імен і посад, якщо факти такого втручання будуть підтверджені. 

ВГОРУ