Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява Реанімаційного пакету реформ щодо ситуації з реформою пенсійного та соціального забезпечення

Заява Реанімаційного пакету реформ щодо ситуації з реформою пенсійного та соціального забезпечення

У 2014 році витрати Пенсійного фонду у відсотках до ВВП склали 15,7%, на соціальний захист – 3,7%, що є найбільшими показниками соціальних витрат в світі. Витрати на соціальну сферу є фактичним гальмом економічного зростання. Держава роками займалася популізмом, роздаючи соціальні виплати всім без винятку замість того щоб вирішувати питання соціального захисту пенсіонерів та уразливих груп. Ці проблеми суттєво загострилася внаслідок анексії Криму, переоформлення пенсіонерів, що знаходяться в зоні проведення АТО, значної кількості біженців, збільшення субсидій на оплату комунальних послуг. Всі ці фактори, за відсутності належного електронного реєстру та надійних інструментів контролю, призвели до побудови неефективної системи пенсійного та соціального захисту.

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ вважають за необхідне терміново (в контексті прийняття Державного бюджету) вжити всіх заходів щодо проведення аудиту Пенсійного фонду та здійснити верифікацію одержувачів пенсій і соціальної допомоги. Йдеться, зокрема, про створення загального реєстру отримувачів соціальних виплат. Відповідний інструмент має бути інтегрований з іншими державними реєстрами та мати автоматизовану перевірку права на отримання коштів для виявлення “мертвих душ” та невідповідності критеріям отримання такої допомоги. Досвід інших країн, таких як Грузія та Греція, свідчить про значну кількість виявлених зловживань, усунення яких, дозволили нормалізувати систему соціального захисту населення і спрямувати вивільнені кошти на надання соціальної підтримки тим особам, які реально її потребують та на зниження податків.

Вважаємо, що для забезпечення ефективності і прозорості даного процесу до організації і контролю за процесом верифікації доцільно залучити представників різних міністерств, зокрема Міністерства фінансів, Міністерства внутрішніх справ та Міністерства юстиції, міжнародних експертів та представників громадянського суспільства. Тільки прозорий і відкритий процес реформування дозволить нормалізувати систему пенсійного і соціального забезпечення та уникнути соціального напруження в країні.

Наголошуємо, що зволікання з вирішенням цього питання є неприпустимим і може свідчити про бажання зберегти неефективну корупційну систему пенсійного та соціального захисту.

ВГОРУ