Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява Реанімаційного Пакету Реформ щодо ситуації з реформою пенсійного та соціального забезпечення в Україні

Заява Реанімаційного Пакету Реформ щодо ситуації з реформою пенсійного та соціального забезпечення в Україні

     У 2014 році витрати Пенсійного фонду у відсотках до ВВП склали 15,7%, на соціальний захист – 3,7%, що є найбільшими показниками соціальних витрат в світі. Непомірно роздуті, необґрунтовані витрати на цю сферу, що роками накопичувалися внаслідок соціального популізму, коли гроші виплачувалися не адресно нужденним, а всім без винятку, не вирішують питання соціальної захисту та фактично є гальмом для економічного зростання країни. Ці проблеми суттєво загострилася внаслідок анексії Криму, переоформлення пенсіонерів, що знаходяться в зоні проведення АТО, значної кількості біженців, збільшення субсидій на оплату комунальних послуг тощо, що за відсутності належного електронного реєстру, міжвідомчої крос-перевірки даних та надійних інструментів контролю призвели до побудови неефективної системи пенсійного та соціального захисту.

     Враховуючи вищезазначене, експерти Реанімаційного пакету реформ вимагають вжити всіх заходів щодо проведення аудиту Пенсійного фонду та здійснити верифікацію одержувачів пенсій і соціальної допомоги. Досвід інших країн, таких як Грузія і Греція свідчать про значну кількість виявлених зловживань, усунення яких, дозволило нормалізувати систему соціального захисту населення і спрямувати вивільнені кошти на надання соціальної підтримки тим особам, які реально її потребують. Враховуючи великий обсяг пенсійних та соціальних видатків, масштаби заощаджень внаслідок ліквідації шахрайства та зловживань можеть становити десятки мільярдів гривень.

     В рамках т.зв. “бюджетного пакету” законопроектів, Міністерство фінансів запропонувало низку поправок, які б дозволили провести верифікацію одержувачів пенсій і соціальної допомоги вже у 2016 році. Однєю з них є поправка до Бюджетного кодексу, яка дозволяє Міністерству фінансів при перевірці правомірності пенсій, допомог, пільг, субсидій та інших соціальних виплат отримувати інформацію, що містить банківську таємницю та персональні дані, без отримання на це згоди фізичних осіб, що перевіряются, якщо таку згоду вже надано іншому центральному органу виконавчої влади (пункт 6 статті 26 законопроекту №3629).

     Однак, як стало відомо експертам РПР, підкомітет з видатків бюджетного комітету Верховної Ради рекомендував відхилити дану поправку, що унеможливить проведення верифікацію одержувачів пенсій і соціальної допомоги. У разі ухвалення даного рішення бюджетним комітетом Верховної Ради, ключову реформу у сфері публічних фінансів буде, фактично, скасовано.

     Реанімаційний пакет реформ вважає скасування реформи з верифікації неприпустимим і таким, що може свідчити про бажання зберегти корупцію у систему пенсійного та соціального захисту. Просимо депутатів бюджетного комітету Верховної Ради підтримати поправку Міністерства фінансів до Бюджетного кодексу.

ВГОРУ