Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява про першочергові кроки з реформування виборчого законодавства

Заява про першочергові кроки з реформування виборчого законодавства

Реформа виборчого законодавства є одним із пріоритетних напрямків оновлення політичної системи в Україні. П’ять депутатських фракцій Верховної Ради України восьмого скликання в Коаліційній угоді визнали необхідність комплексних змін до законів про парламентські та місцеві вибори в найкоротші терміни. Основні політичні гравці досягли консенсусу щодо пропорційної виборчої системи із відкритими списками для парламентських виборів та частково – місцевих.

У світовій практиці використовуються десятки видів пропорційних виборчих систем з відкритими списками. Кожна з них має свої переваги та недоліки, а також породжує ряд практичних викликів з точки зору адміністрування виборів, їх фінансування, організації підрахунку голосів та встановлення результатів, просвіти громадян щодо процедури голосування тощо.

Тому вибору того чи іншого варіанту системи для майбутніх парламентських та місцевих кампаній повинні передувати повноцінні та відкриті консультації із залученням не лише політиків, але й вітчизняних та міжнародних експертів, громадських активістів, членів Центральної виборчої комісії, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанськоїкомісії). Незвичні для громадян України процедури голосування, підрахунку та встановлення результатів виборів за системами з відкритими списками вимагають проведення масштабних інформаційно-просвітницьких кампаній серед виборців та потенційних членів комісій. Реформа виборчогозаконодавства повинна бути максимально відкритою, публічною та інклюзивною, що дозволить врахувати інтереси громадян і суспільства, політиків та експертів, виважено оцінити всі ризики та наслідки кожної з новацій.

Громадські організації, що підписались нижче, звертаються до Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана з закликом видати розпорядження профільному Комітету з питань правової політики та правосуддя щодо створення офіційної робочої групи для напрацювання проектів законів про парламентські та місцеві вибори. До групи повинні увійти народні депутати, незалежні громадські експерти,  ЦВК, офіційні представники Адміністрації Президента. Вкрай важливо, щоб політичний консенсус щодо виборчих систем та процедур був досягнутий ще на етапі напрацювання проекту закону – тоді відповідальність за зміст та результат реформи нестимуть усі політичні суб’єкти.

Громадські організації «Інтерньюз-Україна», Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА та Український незалежний центр політичних досліджень закликають:

«Інтерньюз-Україна»

ВГО «Комітет виборців України»

Громадянська мережа ОПОРА

Український незалежний центр політичних досліджень

Інститут виборчого права

 Ініціатива «Реанімаційний Пакет Реформ»

 ГО «Центр UA»

 Громадський рух «ЧЕСНО»

 Центр політико-правових реформ

 БФ «Дари навчання»

 Центр політичних студій та аналітики

 Фундація «Відкрите суспільство»

 

ВГОРУ