Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заява медичної групи РПР щодо неприйнятності «пивних» законопроектів 2971, 2971-1, 2971-д

Заява медичної групи РПР щодо неприйнятності «пивних» законопроектів 2971, 2971-1, 2971-д

Шановний народний депутате!

 

Від імені медичної групи Реанімаційного Пакету Реформ та коаліції громадських організацій «За тверезу Україну» звертаємося до Вас щодо неприйнятності законопроектів № 2971, 2971-1 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива, удосконалення окремих положень щодо продажу пива та інших алкогольних напоїв» та 2971-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання виробництва та обігу пива» у пропонованих редакціях .

З 1 липня 2015 р. усі напої, що містять спирт етиловий в кількості понад 0,5% будуть визнані алкогольними напоями, зокрема ця норма стосується пива. Це означає, що на пиво та інші напої місткістю понад 0,5% діятимуть норми законодавства, які розповсюджуються на алкоголь. Зокрема обмеження діятимуть на рекламу пива у ЗМІ та на зовнішніх рекламних носіях, спонсорство, а продавати пиво можна буде лише у місцях продажу площею більше 20 м. кв тощо.

Варто зазначити, що зазначене законодавче нововведення є прогресивним і важливим кроком на шляху до захисту дітей та молоді від початку пиття. Як відомо, пиво є першою сходинкою на шляху до вживання більш міцного алкоголю. Вітчизняні фахівці констатують ранній вік початку вживання алкоголю та частоту його споживання у великих дозах. Сьогодні Україна є лідером серед країн Європи та СНД за споживанням пива дітьми у віці 11-15 років та займає друге після Чехії місце у рейтингу. Варто зазначити, що у 2010 р. Україна займала 1 місце серед 38 країн HBSC за показником споживання слабоалкогольних напоїв.

Слід також зауважити, що згідно з показниками Європейської бази даних «Здоров’я для всіх» стандартизований коефіцієнт смертності від причин, пов’язаних з алкоголем в Україні є одним з найбільших у Європі. В цьому контексті Україна поступається місцем лише Казахстану та Білорусі. В Україні щорічно помирає понад 40 тис. осіб, від причин прямо пов’язаних з алкоголем. Відомо, алкоголь непрямим чином підвищує ризик більше 200 різноманітних хвороб, зокрема, туберкульозу, деяких видів раку, пневмонії, інсульту, панкреатиту, хвороб печінки, епілепсії, а також транспортних та інших нещасних випадків, вбивств та самогубств. Як стверджують науковці, головню причиною алкогольних проблем є споживання алкоголю незалежно від того міститься він у вині, пиві або міцних напоях.

Зважаючи на сумнозвісну статистику, існує гостра необхідність захисту дітей та молоді від початку вживання алкоголю, зокрема і пива.

Реанімаційний Пакет Реформ 16 червня 2015 р. висловлював свою категоричну позицію щодо неприйнятності проекту закону № 2971 у формі заяви та прес-конференції за участі народних депутатів – представників різних політичних сил. Натомість 17 червня група парламентарів зареєструвала альтернативний проект закону № 2971-1, який не лише враховує майже усі норми попереднього законопроекту, але й пропонує інші негативні норми. Так, автори законопроектів пропонують:

 

До того ж, доопрацьований текст законопроекту за номером 2971д поданий народним депутатом Южаніною Н. П. включає положення, якими автор пропонує дозволити рекламу пива в місцях продажу, а також на радіо і телебаченні. Даний проект закону в основному дублює суть двох попередньо зазаначених законопроектів.   

Ми виступаємо за недопущення прийняття зазначених законопроектів, які по своїй суті лобіюють бізнес-інтереси виробників пива та зберігають для них можливості й надалі активно залучати молодь до споживання цього напою. Вважаємо, що такі наміри пивної індустрії прямо протилежні кращим практикам захисту населення від вживання алкоголю у світі, в тому числі й стратегіям Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Пропонуємо відкликати законопроекти 2971, 2971-1 та 2971д на доопрацювання, під час якого прибрати усі вище згадані норми і залишити питання, які стосуються дерегуляції ринку. Вимагаємо прибрати вищезгадані норми, спрямовані на залучення дітей та молоді до вживання пива. Прийняття законопроектів у пропонованому авторами вигляді є неприйнятним!  

 

Медична група РПР

ВГОРУ