Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Заява групи РПР по реформуванню фінансового сектору щодо Ради НБУ

Заява групи РПР по реформуванню фінансового сектору щодо Ради НБУ

Президенту України Петру Порошенко

Голові Верховної Ради України Володимиру Гройсману

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ звертаються до Президента України та Верховної Ради України з вимогою терміново розглянути питання відсутності легітимної Ради НБУ та призначити її склад не пізніше березня 2016р.

Термін повноважень членів Ради Національного банку України сплив 10 вересня 2015 року. Згідно ст. 10 Закону України “Про Національний банк України”Верховна Рада України призначає чотирьох членів Ради Національного банку шляхом прийняття відповідної постанови, а Президент України призначає чотирьох членів Ради Національного банку шляхом видання відповідного указу.

На сьогоднішній день профільний комітет ВР вже обрав чотирьох кандидатів та підготував свої рекомендації Верховній Раді України (на сайті ВР проект відповідної постанови відсутній). Президент України членів Ради НБУ також ще не призначав.

Згідно ст. 9 Закону України “Про Національний банк України” Рада НБУ має виконувати такі ключові функції:

–  розробляє Основні засади грошово-кредитної політики на підставі пропозицій, наданих Правлінням Національного банку, публікує їх в офіційних виданнях та подає щорічно до 15 вересня до Верховної Ради України для інформування (на 2016 рік відсутні);

–   здійснює контроль за проведенням грошово-кредитної політики (не контролюється);

– здійснює аналіз впливу грошово-кредитної політики України на стан соціально-економічного розвитку України та розробляє пропозиції щодо внесення відповідних змін до неї;

– затверджує щорічно до 15 вересня поточного року кошторис витрат Національного банку на наступний рік (не затверджено);

– подає до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щорічно до 1 квітня відомості про частину прогнозованого прибутку до розподілу поточного року.

Через те, що Рада НБУ відсутня тривалий час, Правління НБУ продовжує діяти в умовах, коли механізм контролю та підзвітності суспільству та його громадським інститутам не працює.

Вважаємо, що це також призводить до порушення балансу розподілу відповідальності між різними гілками влади та руйнує систему контролю в одній з найважливішій сфері національної фінансової безпеки. Відсутність цього балансу і контролю також підвищує ризики для України і є одним з фактором який впливає на прийняття рішення щодо надання міжнародної підтримки (8 пункт розділу А Меморандуму МВФ).

Питання ж призначення Ради НБУ – відповідальність Верховної Ради України та Президента України. На цей час не існує ніяких перешкод для розгляду та обрання нових членів Ради НБУ.

Вважаємо подальше затягування з призначенням Ради НБУ ухиленням від виконання прямих посадових обов’язків з відповідними негативними наслідками для України та ії фінансової безпеки.

 

Експерти групи по реформуванню фінансового сектору

Реанімаційного Пакету Реформ

ВГОРУ