Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Запуск ринку землі може принести Україні до $100 млрд, – експерти

Запуск ринку землі може принести Україні до $100 млрд, – експерти

Позначки:

Народні депутати, урядовці та експерти подискутували про моделі ринку сільськогосподарських земель в Україні. 

Впровадження ліберальної моделі ринку земель сільськогосподарського призначення здатне встановити ціну на 1 га у розмірі $5 – $5,5 тис., що принесе Україні $85 – $100 млрд впродовж 5 років. На цьому наголосив проектний менеджер EasyBusiness, експерт Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ Дмитро Ливч під час експертного обговорення “Відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення: урядовий законопроект і оптимальна модель для  України”, організованого Коаліцією РПР 10 жовтня. 

Анатолій Ткачук та Дмитро Ливч. Фото РПР

В Україні справедлива ціна за 1 га становить приблизно $4,9 тис., враховуючи всі ризики та позитивні аспекти, як от родючість. Ринкова ціна, яку встановлять після запуску ринку землі, буде вища. А після дозволу іноземцям купувати землю ми зможемо конкурувати на світовому ринку, що сприятиме ще більшому зростанню ціни, вважає Ливч.

“Україна вже 19 років чекає на земельну реформу. Нам треба вирішувати не питання запуску чи незапуску ринку землі, а питання конкретної моделі цього ринку”, – каже експерт Коаліції РПР. 

Для збалансування земельного ринку в Україні треба створити банк державної землі, говорить член Ради Коаліції РПР Анатолій Ткачук. На його думку, обіг земель сільськогосподарського призначення має здійснюватися через спеціальні механізми, а не просто через нотаріуса.

Дмитро Яблоновський. Фото РПР

Треба говорити не про запуск ринку землі, а про його легалізацію, адже зараз можно купити земельний пай навіть через сайт OLX, звернув увагу заступник директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.

Сьогодні люди отримують занижену ціну за свою землю, але після відкриття ринку зросте як ціна, так і вартість оренди. А більшість землевласників воліють залишити землю у своїй власності.

“Всі агровиробники підтримують запуск ринку землі, але питання лише в ціні: дехто не хоче платити більше $1 тис. за 1 га”, – резюмував Яблоновський.

В Україні вже обробляють землю 1300 іноземних інвесторів, і це треба враховувати при розробці моделі ринку сільськогосподарських земель, вважає народний депутат від партії “Голос” Юлія Клименко.

Земельна реформа змінить поточні сільськогосподарські культури – соняшник та рапс – які виснажують грунт, вважає радник прем’єр-міністра з питань земельної реформи Олексій Мушак.

Олексій Мушак. Фото РПР

“У найближчий час будуть внесені зміни до моделі ринку землі в питанні того, хто може бути власником української землі”, – додав він. 

Мораторій на продаж землі – це порушення права людини розпоряджатися своєю власністю, говорить інший народний депутат від “Голосу” Галина Васильченко.

Галина Васильченко та Юлія Клименко. Фото РПР

Урядовий законопроект 2178  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення” передбачає обмеження для одного власника у розмірі 15% від обсягу сільськогосподарських земель в одній області. Це обмеження треба посилити, тобто суттєво зменшити відсоток концентрації землі в одного власника на рівні однієї області, щоб запобігти виникненню монополій, підсумувала Васильченко.

Захід відбувся в рамках програми з інституційної розбудови Центру демократії та верховенства права, що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.

ВГОРУ