Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Законопроект про зміни до Конституції щодо децентралізації влади: експертний висновок

Законопроект про зміни до Конституції щодо децентралізації влади: експертний висновок

Законопроект Президента України №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” загалом відповідає поставленим завданням і приводить конституційне регулювання адміністративно-територіального устрою України та місцевого самоврядування до цілей, визначених Концепцією реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Про це йдеться у висновку Центру політико-правових реформ. 

Позитивним моментом є запровадження інституту префектів, але недоречно виключати їх зі складу виконавчої влади. Це не відповідає теорії та зарубіжному досвіду, адже за характером виконуваних повноважень префекти мають належати до виконавчої влади. Чинне положення проекту закону може стати причиною надмірної концентрації влади Президентом.

Також дещо незрозумілими є повноваження префектів. Стаття 119 законопроекту надає префекту право вносити Президенту подання про зупинення дії ухвалених органами місцевого самоврядування актів, які не відповідають Конституції. Але стаття 144 говорить, що призупиняти ці акти префект має з одночасним зверненням до суду. Тому не зрозуміло, коли префект має зупиняти сам, а коли вносити подання Президенту. 

Стаття 133 законопроекту говорить, що “територію України складають громади”. Проте територія України була закріплена міжнародними договорами ще до появи ідеї запровадження громад. А на окупованих територіях Криму та Донбасу не функціонують громади за українським законодавством, тому це дає простір для маніпуляцій, що вони нібито не належать до території України. 

Стаття 141 проекту закону наділяє правом голосу на місцевих виборах людей, “які постійно проживають на території громади”. Але при цьому не зазначаються критерії постійного проживання.Тим паче в  Україні мільйони людей, які зареєстровані в одній громаді, а реально живуть в іншій, а тисячі громадян взагалі ніде не зареєстровані. 

Детальніше про президентський законопроект №2598 читайте у висновку Центру політико-правових реформ

ВГОРУ