Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Законопроект 1210: BEPS – величезний плюс. Але є такі ж мінуси

Законопроект 1210: BEPS – величезний плюс. Але є такі ж мінуси

Верховна Рада працює в режимі принтера. Помилки, пов’язані з неймовірною швидкістю проходження законопроектів, неминучі. Ось одна з них.

Україна імплементує план BEPS. Давно пора, ми серйозно відстали – майже всі країни вже зробили це. Ми ж тільки починаємо, стоїмо на старті. Найближчим часом про це багато говоритимуть. Це – величезний крок, світова податкова революція. На жаль, останнім часом Верховна Рада України працює “в режимі скаженого принтера”. І помилки, пов’язані з неймовірною швидкістю проходження законопроектів, неминучі. Сьогодні хочу поговорити про одну таку помилку, яку терміново потрібно виправляти.

Законопроектом №1210, яким впроваджують план BEPS, планується ввести поняття “контрольована іноземна компанія” (КІК), оподаткувати в українського платника податків-бенефіціара нерозподілений прибуток КВК. Він же зобов’язаний подавати звітність по КІК. Таким платником податків-беніфіціаром може бути як юридична, так і фізична особа.

Все це робиться для “боротьби з офшорами” – мета добра, правильна. Однак під цю світлу мету потрапляють далеко не тільки “офшорні операції”. Є і набагато більш дрібні операції, які взагалі ніякої небезпеки для суспільства і системи оподаткування не несуть.

Наприклад, нещодавно після мого виступу на одній конференції, до мене підійшов слухач і поставив питання: “Років 10 тому я відкрив фірму в Естонії. Були плани, але зірвалося. Так жодного разу нею і не скористався. Що з нею робити? Закривати?”. Звісно, закривати. І миттєво. Це повинно бути найпершим пріоритетом. І ось чому.

Йтиметься про штрафи. Точніше, про один штраф – п.120.7 статті 120 Податкового кодексу України – “неподання (несвоєчасне подання) контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за кожен такий факт”.

1000 мінзарплат – це близько 5 млн грн. Тобто за неподання звіту (навіть по неофшорній фірмі, навіть по “сплячій” фірмі) держава планує накласти штраф розміром 5 млн грн. Зокрема на фізичну особу.

Мені дуже шкода, що в Міністерстві фінансів України сидять люди, які не розуміють, не бачать “цифру” (це прокол саме Мінфіну, а не сьогоднішньої команди Гетманцева, адже цифра штрафу 5 млн була і в “минуло-осінньому” законопроекті про БЕПС; в цей її просто переписали). 5 млн гривень в Україні – це, як правило, перевищує всю вартість майна громадянина нашої країни. Для виплати потрібно буде продати навіть квартиру, в якій ця людина живе з родиною. І все одно не вистачить.

Не маю сумнівів, що у людей, яким податківці “впаяють” такий штраф – будуть і інфаркти. І навіть смерті … Ми так байдуже ставимося до своїх громадян? Що за дію, яка часто не несе жодної суспільної небезпеки, готові карати смертю? А чим такий штраф відрізняється від знаменитого “закону про колоски”? Або від розстрільної 80-ї статті КК СРСР, якою передбачалася вища міра покарання за обмін валюти, вона проіснувала ледь не до 2000 року. Кілька таких вироків були приведені у виконання.

Непристойно робити посилання на законодавство північного сусіда, але в Росії за подібний “злочин” передбачений штраф до 100 000 рублів (п.129.6). Це 38 000 гривень … У 130 разів менше, ніж планується у нас.

Що буде, якщо перерахувати штрафи за КІК у роки відсидки за вчинені вбивства? Скільки людей можна вбити за один незданий звіт по КІК?

Розрахунок:

1. Штраф за неподання звіту про КІК складе (з 2021 року) близько 5 млн грн.

2. Про покарання за злочини (вбивства). Кримінальний кодекс передбачає різні види покарання за різні види вбивства. Враховуються пом’якшувальні обставини, незумисне вбивство, вбивство при перевищенні меж необхідної оборони, вбивство в стані сильного душевного хвилювання і т.д. Зокрема “знижені” терміни позбавлення волі за вбивства передбачаються в статтях 116-120 КК України. Найменше покарання передбачено в статті 118 КК “Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця”. Вирок суду в такому випадку може бути таким: до двох років позбавлення волі, або до двох років виправних робіт.

3. У Кримінальному кодексі України є також стаття 53 “Штраф”, яка (для деяких випадків) прописує механізм “монетизації відсидки”, тобто заміну виправних робіт або покарання у вигляді позбавлення волі – штрафом.

Механізм перерахунку досить простий: вважається 8 НМГД штрафу за 1 день позбавлення волі або ж 20 НМГД штрафу за 1 місяць виправних робіт. НМГД в штрафах беруться, як відомо, за “ціною” 17 грн.

Маленький рорзрахунок:

1 рік виправних робіт дорівнює (в перерахунку на штрафи) 20х17х12 = 4080грн

1 рік позбавлення волі дорівнює (теж в перерахунку на штрафи) 8х17х365 = 49640грн

4. Остаточний розрахунок. Як писалося вище, покарання за деякі вбивства в Україні може становити 2 роки виправних робіт (що в штрафах складає 8160 грн) або ж 2 роки позбавлення волі (в штрафах – 99280 грн).

Отже, тяжкість такого “злочину” як невчасно поданий звіт про контрольовані операції, на думку нашої держави, дорівнює тяжкості вбивства від 50 (п’ятдесяти) до 613 (шістсот тринадцяти) людей.

Пояснювальний розрахунок:

5 000 000 грн: 99280 = 50,36 (чол)

5 000 000 грн: 8160 = 612,75 (чол)

І ще один розрахунок. Кумедно, що штраф за неподаний звіт по КІК встановлюється в мінзарплатах. Це та сума, яку держава вважає допустимою виплачувати людині за працю за один календарний місяць. Що означає, що держава вважає, що за один неподаний звіт по КІК людина може відпрацьовувати 83,3 років (1000/12 = 83,3). Більше трьох розмірів трудового стажу, необхідного для отримання пенсії. Втім навіщо пенсія мертвому?

Олена Жукова для ЛІГА.Фінанси

ВГОРУ