Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Законодавчий спам у Парламенті від тютюнового лобі свідчить про ефективність законопроекту №2813, — Лілія Олефір

Законодавчий спам у Парламенті від тютюнового лобі свідчить про ефективність законопроекту №2813, — Лілія Олефір

20 травня Верховна Рада включила до порядку денного 5 законопроектів щодо охорони здоров’я українців від шкідливого впливу тютюну. Перший з цих проектів законів (№2813) є ініціативою ГО «Життя», яка понад 10 років працює у сфері регулюванні антитютюнового законодавства України та має досвід співпраці з ВООЗ.

Ключові положення законопроекту №2813:

Саме цей проект закону розроблений профільним Комітетом з питань здоров’я нації. Тоді як альтернативні ініціативи можна вважати “законодавчим спамом” від тютюнового лобі. До того ж норми проекту закону №2813 є комплексними та відповідають положенням Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну

«Щоб заплутати депутатів і суспільство, створюється вигляд, що є багато інших хороших законопроектів. Хоча знову ж таки потрібно розуміти, що ці проекти розроблені тютюновими корпораціями, і єдина мета цього законодавчого спаму — не допустити ухвалення ефективного закону №2813», — наголошує виконавча директорка ГО «Життя» Лілія Олефір.

Альтернативні законопроекти зареєстровані пов’язаними з тютюновою індустрією депутатами. 

«Наприклад, один із співавторів альтернативних проектів Мар’ян Заблоцький до депутатства очолював громадську організацію, яка кілька років поспіль отримувала благодійні пожертви від “Філіп Моріс”», — пояснює експертка.

Проте за останній місяць у деяких ЗМІ з’явилася критика ініціативи ГО «Життя». Наприклад, у сюжеті каналу «Прямий» спікери зазначають про нібито розквіт контрабандного ринку від нових законодавчих норм. А після інтерв’ю Лілії Олефір для Коаліції РПР схожі публікації з’явилися в інтернет-виданнях Delo.ua та “Апостроф”.

Звинувачення у сприянні контрабанді сигарет — найпоширеніший “аргумент” тютюнових лобістів, відповідає на критику законопроекту №2813 Лілія Олефір. Адже контрабанда взагалі не пов’язана з посиленням законодавства

«Контрабанда — це відповідальність митниці та правоохоронних органів. Чимала кількість досліджень говорить про те, що тютюнові компанії навмисно використовують аргумент контрабанди, щоб протидіяти будь-яким заходам з контролю над тютюном», – каже експертка. 

Тютюнові компанії націлені на дітей і молодь, адже постійно потребують заміну людям, які передчасно помирають від куріння.

«Йдеться про дітей і молодь, адже 95% курців починають курити у віці до 21-го року. Доведено, що тютюнові корпорації впливають на дітей і молодь шляхом маркетингу, намагаються привабити їх до куріння. Цьому маркетингу треба протидіяти. Є цінові та нецінові заходи, які довели свою ефективність в багатьох країнах, і Україні треба слідувати цим прикладам», — говорить виконавча директорка ГО «Життя».

За матеріалами “Детектор медіа”

ВГОРУ