Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Законодавчі ініціативи Президента щодо судової реформи: експертний аналіз

Законодавчі ініціативи Президента щодо судової реформи: експертний аналіз

Позначки:

15 лютого Президент України Володимир Зеленський зареєстрував три законопроєкти на виконання зобов’язань України перед Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом у сфері судової реформи. Це довгоочікуваний крок, адже ці зобов’язання спрямовані на:

Перезавантажити Вищу раду правосуддя було також передвиборчою обіцянкою Президента і його партії “Слуга народу”.

Що передбачають законопроєкти? Чи відповідають міжнародним зобов’язанням? Аналізуємо плюси та мінуси.

Законопроєкт № 5068 “Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя”.

Що передбачає?

Вдосконалює процедуру конкурсного добору членів ВРП, зокрема, шляхом створення Етичної ради, яка перевірятиме відповідність кандидатів до ВРП критеріям доброчесності та професійної етики. Рада номінуватиме суб’єкту призначення (обрання) щонайменше два кандидати на кожну вакантну посаду члена ВРП.

Раніше такої перевірки не було, або вона була суто номінальною, оскільки призначалися найчастіше люди зі скелетами в шафі. Змінити цю систему тяжко, оскільки суб’єкти формування ВРП визначені Конституцією – це з’їзди суддів, адвокатів, прокурорів, представників юридичних закладів освіти, Президент і Парламент. Тож запровадження попереднього відсіву кандидатів незалежною комісією дає надію на чесний відбір, а не просування “своїх”.

Етична рада складатиметься з шести членів: трьох суддів або суддів у відставці від Ради суддів України; трьох осіб від міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сферах протидії корупції та/або судової реформи. Вона затвердить свій регламент і методику оцінювання.

Рішення Етичної ради вважатиметься ухваленим, якщо за нього проголосувало щонайменше чотири члени Ради, за умови, що усі міжнародні експерти висловились на користь прийнятого рішення. Такий кворум для прийняття рішення гарантуватиме, що до списку рекомендованих для призначення членами ВРП потраплять лише кандидати, до доброчесності яких немає запитань.

Організаційно-технічне забезпечення діяльності ради здійснюватиме Державна судова адміністрація.

Етична рада також проведе одноразову перевірку доброчесності чинних членів ВРП, за результатами якої зможе ініціювати перед суб’єктом призначення (обрання) звільнення відповідного члена ВРП. З моменту прийняття рекомендації про звільнення такий член ВРП відстороняється від посади до прийняття остаточного рішення суб’єктом призначення (обрання). Зараз члени ВРП захищені від звільнення та відповідальності, а тому тиснуть на суддівкарають суддів-викривачів, поблажливо ставлячись до відвертих корупціонерів.

Законопроєкт також передбачає посилення ролі служби інспекторів ВРП. Зараз вони є звичайними помічниками членів ВРП, призначаються без конкурсу і виконують їхні доручення. Планується, що нові дисциплінарні інспектори отримають статус державних службовців і призначатимуться на посаду за результатами конкурсу. Голова Служби дисциплінарних інспекторів призначатиметься ВРП у порядку, встановленому законодавством про державну службу. Дисциплінарні інспектори мають стати одними із ключових, незалежних суб’єктів у дисциплінарному провадженні, які фактично переберуть на себе повноваження членів ВРП-доповідачів у дисциплінарних справах. Це дозволить пришвидшити опрацювання дисциплінарних скарг.

Отже, безумовними перевагами законопроєкту є:

Слабкими місцями законопроєкту, які потребують доопрацювання є:

Як варто вдосконалити?

Законопроєкт №5069 “Про внесення змін до статті 188-32 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя”.

Що передбачає?

Запропоновано встановити адміністративну відповідальність за невиконання законних вимог дисциплінарного інспектора ВРП. Тож законопроєкт є доповненням до попереднього з метою посилення ролі служби дисциплінарних інспекторів. Заслуговує підтримки.

Законопроєкт № 5067 “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо підсудності справ Верховному Суду як суду першої інстанції”.

Що передбачає?

Запропоновано передати справи про оскарження нормативно-правових актів (зокрема й регуляторних актів та рішень щодо тарифів для населення) Уряду, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Національного банку чи інших органів, повноваження яких поширюються на всю територію України, з підсудності Окружного адміністративного суду м. Києва (далі – ОАСК) до Верховного Суду.

Отже, безумовною перевагою законопроєкту є:

Слабкими місцями законопроєкту, які потребують доопрацювання є:

Як варто вдосконалити?

Висновок. Законодавчі ініціативи Президента є дуже своєчасними (точніше вони потрібні були ще вчора) і потребують невідкладного розгляду Парламентом. Загалом їх доцільно підтримати з доопрацюванням деяких положень, щоб уникнути ризиків неефективності впровадження змін. У цьому контексті також є важливим законопроєкт №3711д про формування нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів, концепція якого потребує узгодження із новими законопроєктами. Роботу на вирішенням проблеми ОАСК потрібно продовжити й надалі.

Оригінал публікації на сайті Центру політико-правових реформ

ВГОРУ