Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > “Закон про валюту може стати реформою лише за доброї волі НБУ” – Репко

“Закон про валюту може стати реформою лише за доброї волі НБУ” – Репко

Позначки:

Закон “Про валюту” може стати реформаторським, забезпечити вільний рух капіталу та валютну лібералізацію, лише якщо на це буде добра воля НБУ, який має дуже широкі повноваження відповідно до цього законопроекту.

Про це в ефірі програми “Реформи: інструкція до використання” на Громадському радіо розповіла Марія Репко, заступниця виконавчого директора Центру економічної стратегії.

“Законопроект рамковий, тобто Національний банк у ньому наводить напрямок лібералізації. Нацбанк декларує, що завдяки цьому законопроекту буде запроваджено вільний рух капіталу, тобто буде дозволено усе, що напряму не заборонено законом. Наприклад, наразі, щоб провести валютну операцію за кордоном, потрібно отримати індивідуальну валютну ліцензію”,  – розповідає Марія Репко.

За словами експертки, відповідно до президентського законопроекту, НБУ отримує дискреційні повноваження, тобто регулятор валютного ринку матиме вкрай широкі, практично не обмежені можливості вводити, змінювати, продовжувати чи відміняти валютні адміністративні обмеження.

Однак закон може суттєво вплинути на легкість ведення бізнесу і приплив інвестицій, якщо  НБУ все ж-таки скасує валютні обмеження.

“Валютне регулювання ускладнює легкість ведення бізнесу. За деякими економічними індексами, наприклад, за індексом легкості переказу та обміну валют, ми відстаємо навіть від нерозвинутих країн нашого регіону більше, ніж у половину. Застаріле та неефективне валютне регулювання негативно впливає на можливість підприємств продавати товари за кордон, на залучення інвестицій. Жоден бізнес не захоче “заводити” інвестиції до країни, в якій центральний банк може будь-якої миті заборонити виводити із країни дивіденди, тобто вже зароблений прибуток. Нажаль, поточна версія законопроекту таку можливість для Нацбанку залишає. Тому ми в Центрі економічної стратегії пропонуємо внести у поточну версію законопроекту низку змін, які допоможуть зробити валютну лібералізацію реальною, а не удаваною”, – каже Репко.

Нагадаємо, 9 березня Президент вніс до Верховної Ради законопроект “Про валюту”, позначивши його, як “невідкладний”. 3 квітня був зареєстрований альтернативний законопроект, поданий групою народний депутатів.

ВГОРУ