Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Закон про НКРЕКП має бути доопрацьований згідно з рекомендаціями Стратегічної Дорадчої Групи

Закон про НКРЕКП має бути доопрацьований згідно з рекомендаціями Стратегічної Дорадчої Групи

     Експерти Реанімаційного Пакету Реформ та DiXi Group звертають увагу на те, що відсутність закону щодо роботи національного регулятора енергетичного ринку є перепоною на шляху євроінтеграції, перешкоджає отриманню макрофінансової допомоги, гальмує створення реформованого ринку газу та створює небезпеки для імплементації реформи ринку електроенергії. На данний момент відповідний законопроект № 2966 вже запропонований до голосування профільним комітетом. Водночас його поточна редакція сильно відрізняється від суспільно схваленого варіанту, який був розроблений прозоро за активної участі громадськості та підтриманий Європейською Спільнотою у спеціально створеній для цього Стратегічній Дорадчій Групі при комітеті Паливно Енергетичного Комплексу.

     Сьогодні під час брифінгу в агенції УКРІНФОРМ експерти закликали депутатів ВР внести розроблені Стратегічною групою правки до законопроекту № 2966. Для цього пропонується відправити на повторну підготовку до першого читання в профільний комітет ВР законопроект “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” (р.н. 2966 від 28.05.2015). Поточна версія законопроекту 2966, що надана у ВР Кабінетом Міністрів, залишить діяльність Регулятора непрозорою та непідзвітною суспільству, не дозволить обмежити вплив монополістів на діяльність Комісії та створить ряд перешкод на шляху реформування цілого ряду галузей енергетики. Саме тому, РПР закликає доопрацювати законопроект перед голосуванням в першому читанні, використавши напрацювання Стратегічної Дорадчої Групи, куди входили народні депутати майже всіх фракцій коаліції, представники Енергетичного Співтовариства та експерти галузі.

     Представник DiXi Group Роман Ніцович звернув увагу на критичну важливість ухвалення закону: “Чому ми говоримо про важливість законодавчого регулювання  статусу національного регулятора енергетичного ринку в Україні? Цим законом ми фактично встановлюємо режим політичної, функціональної та фінансової незалежності цієї комісії. Членів НКРЕКП буде номінувати незалежна комісія, що забезпечить унезалежнення від політичних та олігархічних впливів. Комісія має бути фінансово незалежною – люди які регулюють ринок з обсягом 400 мільярдів гривень не можуть отримувати зарплату в розмірі кілька тисяч гривень і працювати ефективно”. 

     На думку експертів РПР та DiXi Group, поточна редакція цього законопроекту містить занадто велику кількість недопрацювань та корупційних ризиків, які призведуть до негативних процесів у ряді галузей енергетики в разі прийняття цього законопроекту.

     “Ми наголошуємо, що прийняття закону, котрий створив би законодавчу рамку для діяльності НКРЕКП є критично важливим для української енергетики та економіки в цілому. І вимагаємо його прийняття в найкоротші терміни. Без закону реформа ринку електроенергії не відбудеться, адже не буде незалежного арбітра. Закон про НКРЕКП є умовою отримання наступного траншу макрофінансової допомогти 1,8 млн євро”,– заявляє експерт енергетичної групи РПР Андрій Зінченко.

     НКРЕКП безпосередньо впливає на ціноутворення на енергетичних ринках, включаючи ринок газу, ринок централізованого теплопостачання, ринок електроенергії. Прийняття законопроекту про Регулятора є однією із зобов’язань України перед Енергетичним Співтовариством. Проте затвердження версії законопроекту, котру пропонує Кабінет Міністрів є неприйнятним з ряду причин, в числі яких:

Для Довідки

     Законопроект “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” (р.н. 2966 від 28.05.2015), розроблений Кабінетом Міністрів, отримав велику кількість суттєвої критики з боку народних депутатів, громадськості та експертного середовища, фахівців з Європейського Енергетичного Співтовариства. Відповідно, в червні цього року (18.06.2015), після голосування в Раді, був повернутий КМУ на доопрацювання.

     В липні (16.07.2015) законопроект було передано КМУ до профільного комітету ПЕК, де й зосередилась подальша робота з його доопрацювання на базі створеної в жовтні цього року Стратегічної дорадчої групи, в складі народних депутатів майже всіх фракцій коаліції, представників Енергетичного Співтовариства та експертів, в тому числі РПР. Спільно напрацьована версія нова законопроекту містять структурні зміни, які в цілому підтримані Енергетичним Співтовариством.

     Основні причини створення та роботи Стратегічної дорадчої групи пов’язані з низкою критичних зауважень до положень доопрацьованої Кабміном версії законопроекту, зокрема: юридична неузгодженість щодо статусу регулятора, підміна понять його “підзвітності” та “підпорядкованості”, не визначений механізм та порядок здійснення ротації членів НКРЕКП, чітко не визначена система оплати праці, відсутність локальних ринків (ЖКП: вода, тепло) в сферах регулювання НКРЕКП, недостатня відкритість щодо прийняття регулятором рішень тощо.

     Через довготривалу відсутність розгляду законопроекту в залі ВР, складається враження що процес його прийняття штучно заблоковано.

     Ескперти РПР звернулися з питання щодо включення в порядок денний найближчого пленарного засідання та за результатами доповіді і обговорення поставити на голосування пропозицію комітету щодо направлення законопроекту №2966 до комітету ПЕК для підготовки на повторне перше читання.

     Разом з тим, з позицією РПР не всі згодні, як серед експертів, так і представників влади, зокрема НКРЕКП, які вважають, що законопроект в редакції КМУ має бути прийнятий за основу в першому читанні. Але, посилаючись на норми діючого законодавства, ми наголошуємо, що в такому випадку ускладнюється можливість внесення структурних змін до законопроекту, які передбачені версією, що розроблена Стратегічною дорадчою групою. 

     Внаслідок прийняття законопроекту в редакції КМУ за основу варто пам’ятати про суттєві ризики, зокрема:

ВГОРУ