Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Закон про громадське здоров’я та big data для попередження коронавірусів — публічна консультація МОЗ щодо Стратегії 2030

Закон про громадське здоров’я та big data для попередження коронавірусів — публічна консультація МОЗ щодо Стратегії 2030

МОЗ готує Стратегію розвитку сфери охорони здоров’я в Україні до 2030 року. Для врахування позицій та рішень експертної спільноти, громадянського суспільства, пацієнтів, лікарів і бізнесу — Міністерство за сприяння Національного Демократичного Інституту, Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ та Інституту «Республіка» організувало низку публічних консультацій до проєкту Стратегії.

9 грудня відбулася вже друга публічна консультація, де обговорювалися виклики, пов’язані з громадським здоров’ям, реагуванням України на надзвичайні ситуації, як-от пандемія коронавірусу, а також залученістю людей і громад до роботи системи охорони здоров’я.

Нагадаємо, що мета впровадження нової Стратегії МОЗ — сприяти здоровому добробуту громадян через забезпечення справедливого доступу до якості медичних послуг і побудови стійких систем охорони здоров’я.

Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар України, окреслив ключові принципи оновленої Стратегії. Він зазначив, що важко знайти іншу тему, яка б сильніше впливала на життя та здоров’я кожної людини в країні, ніж питання громадського здоров’я та реагування на надзвичайні ситуації.

«Я закликаю всіх учасників консультації до конструктивних пропозицій. Стратегія розвитку системи охорони здоров’я 2030 має бути реалістичною та можливою для реалізації. Сьогодні ми маємо спільно напрацювати основні компоненти розвитку системи, які вкрай необхідні для продовження життя українців, зменшення тягаря наших хвороб і збільшення сталості та витривалості системи до викликів», — додав головний санлікар України.

Модератор заходу Віталій Гліжинський, координатор кампаній Інституту «Республіка» зазначив, що ідеї кожного учасника публічної консультації будуть враховані під час створення Стратегії:

«Ваша думка надзвичайно важлива. Усе, що ви сьогодні напрацюєте, буде обов’язково опрацьовано та передано до Міністерства для покращення концепції Стратегії».

Ключові пріоритети Стратегії МОЗ щодо розвитку громадського здоров’я та реагування на надзвичайні ситуації презентував виконувач обов’язків директорату громадського здоров’я МОЗ Олексій Даниленко.

У царині громадського здоров’я Міністерство виділило три стратегічні пріоритети:

Основними завданнями для себе тут МОЗ бачить ефективне функціонування Центру Громадського здоров’я, збільшення ресурсів для обласних центрів контролю та профілактики хвороб, а також залучення big data для системи епідеміологічного нагляду та моніторингу ризиків.

«Наша мета — запобігати виникненню ризиків для здоров’я населення, а також ефективно реагувати на ці виклики», — підсумував Олексій Даниленко.

Цей пріоритет пов’язаний з усіма ключовими політиками, адже потребує лідерства на державному та місцевому рівнях. Наприклад, здійснення заходів щодо зміни екологічних політик, умов праці українців та протиепідемічної безпеки.

«Наступні 10 років МОЗ має забезпечити заходи для подолання ключових факторів ризику, які впливають на високий тягар захворювань серед українців», — зазначив експерт.

На думку МОЗ, постійне планування та моніторинг, а також створення ефективних лабораторій та служб екстреного реагування мають допомогтиопереджати та ефективно діяти під час таких викликів, як пандемія COVID-19.

«Маємо створити стратегію профілактики пріоритетних хвороб з епідеміологічним потенціалом, а також системи моніторингу та оцінки ризиків», — додав Олексій Даниленко.

У стратегії діяльності на 10 років Міністерство також планує залучати людей та громади до розвитку системи охорони здоров’я, а саме:

«Бачу, що ми думаємо фактично в одному напрямку зі стейкхолдерами. Усі пропозиції під час сьогоднішньої консультації будуть використані при впровадженні Стратегії»,— підсумував виконувач обов’язків директорату громадського здоров’я МОЗ.

Під час обговорення в робочих групах учасники напрацювали  рішення щодо необхідних змін законодавства у сфері громадського здоров’я, комунікації з населенням і питання працевлаштування лікарів та медичних експертів.

Підготовані під час публічних консультацій рекомендації будуть передані Міністерству для врахування в у Стратегії.

14 грудня відбудеться чергова онлайн-публічна консультація щодо Стратегії сфери охорони здоров’я 2030 на тему: «Врядування у сфері охорони здоров’я та кадрові ресурси системи охорони здоров’я». Умови реєстрації та програму заходу можна знайти за покликанням.

Проведення публічних консультацій стало можливим завдяки щедрій підтримці британського народу, наданій через Управління закордонних справ, Співдружності та розвитку.

 

ВГОРУ