Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Закон про адміністративну процедуру наблизить Україну до євростандартів, – експерти

Закон про адміністративну процедуру наблизить Україну до євростандартів, – експерти

Закон про адміністративну процедуру зменшить корупційні ризики у процесі надання адміністративних послуг та наблизить Україну до стандартів Євросоюзу. На цьому наголошували учасники пресконференції з питання необхідності ухвалення закону «Про адміністративну процедуру».

Як заявила голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Лариса Білозір, закладені в цьому документі чіткі правила адмінпроцедур унеможливлять корупцію при наданні адмінпослуг.

«Однією з найважливіших гарантій інтересів і прав людини й бізнесу, який дає цей законопроєкт, є чітка регламентація процедурних аспектів відносин особи, бізнесу і влади. За таких умов посадова особа не зможе діяти свавільно, а керуватиметься чітко встановленими правилами, відповідно, це автоматично знизить корупцію. Зрозуміло, що коли є чіткі процедурні правила, немає шляхів для відмови та інших речей, які порушують права та інтереси людей», – наголосила вона.

На думку заступника міністра юстиції Олександра Банчука, крім уніфікації надання адмінпослуг подолати корупцію допоможе закладена в законопроєкт цифровізація.

«Всі новели, які є в плані діджиталізації, ми намагалися реалізувати в цьому законі. Там передбачена можливість автоматичного обміну інформацією, ухвалення рішень та інші речі, які стоять на порядку денному у здійсненні цифровізації державної влади. Ми намагалися закласти в тіло закону, щоб з моменту набуття чинності цим законом ми у цьому напрямку могли спростити життя як представників держави, так і громадян, бізнесу, які звертаються до держави», – зазначив він.

Керівник сектору з питань юстиції і внутрішніх справ у Групі підтримки України в ЄС Френк Пол також високо оцінив закладену в проєкт закону цифровізацію адмінпроцедур, яка зробить надання послуг прозорими й зрозумілими.

«Цей закон має величезне значення для України, для її громадян, бізнес-спільноти і для амбітних планів України стати флагманом у русі до цифровізації. Ви справді побачите, що всі ці сотні окремих складних процедур будуть нарешті уніфіковані, і це дасть змогу громадянам розуміти ці процедури. Практично процедура буде однакова, незалежно від ситуації будуть чіткі правила, які будуть зрозумілими, люди їх знатимуть і краще розумітимуть свої права», – наголосив він.

За словами голови Програми SIGMA Грегора Віранта, законопроєкт відповідає принципам Євросоюзу.

«У простих справах, яких є переважна більшість, не буде потреби у формальностях чи ускладненнях. Наприклад, існує положення, що державний орган або орган місцевого самоврядування не має права запитувати інформацію або докази від громадянина, якщо ця інформація міститься в державних реєстрах. І бюрократам не дозволяється ставитися до громадян, як до поштарів, щоб вони носили документи або довідки від однієї агенції до іншої», – сказав він.

Віктор Тимощук, заступник Голови правління Центру політико-правових реформ звернув увагу, що через відсутність закону про загальну адміністративну процедуру громадянам не забезпечуються базові права при прийнятті індивідуальних актів щодо них:

«Скандальні забудови, свавільні інспекційні перевірки бізнесу, позбавлення громадян належних їм соціальних виплат – все це наслідки відсутності загальної адміністративної процедури в Україні. Адже громадянам не забезпечуються такі базові права, як право бути вислуханими та право доступу до матеріалів справи тощо. Відсутність цього Закону в Україні – це також найбільший недолік системи врядування за оцінкою європейських партнерів».

Експерт наголосив, що зараз ми вже перебуваємо на фінішній прямій, і важливо не затягувати з розглядом законопроєкту у другому читанні.

Як зазначили учасники заходу, законопроєкт «Про адміністративну процедуру» покликаний запровадити спрощені, чіткі й уніфіковані правила для всіх видів взаємодії держави з громадянами та бізнесом і навести лад в адміністративній практиці. Документ потребує негайного розгляду та якнайшвидшого ухвалення.

Як повідомлялося, на початку квітня профільний парламентський комітет завершив роботу над доопрацюванням законопроєкту № 3475 «Про адміністративну процедуру» до другого читання і рекомендував його до остаточного ухвалення.

За матеріалами Укрінформу та Центру політико-правових реформ

ВГОРУ