Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Заява Коаліції РПР щодо нової редакції закону про місцеві державні адміністрації

Заява Коаліції РПР щодо нової редакції закону про місцеві державні адміністрації

Завершення реформи адміністративно-територіального устрою фактично фіналізувало перший етап реформи децентралізації. Формування 1469 громад, наділення їх необхідними повноваженнями, а також створення 136 нових районів замість 490 колишніх та відповідна регуляція бюджетних відносин стали ключовими рішеннями, які широко підтримувалися профільними експертами та організаціями громадянського суспільства. 

Водночас головними викликами залишаються врегулювання відносин між органами державної влади та місцевого самоврядування, розмежування їхніх завдань та функцій, а також питання державного нагляду за законністю діяльності місцевого самоврядування. Це вимагає ухвалення нової редакції закону України про місцеві державні адміністрації. Ми глибоко переконані, що текст відповідного законопроєкту повинен бути максимально узгоджений з принципами, які закладені в Європейській Хартії місцевого самоврядування, положеннями Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, а також підходами до внесення змін у Конституцію України, напрацьованими в результаті широкого інклюзивного процесу консультацій 2020 року. 

Зокрема, вважаємо, що державний нагляд повинен здійснюватися виключно щодо законності актів органів місцевого самоврядування. Нова редакція закону повинна також базуватися на розумінні, що голови місцевих державних адміністрацій – це не політичні посади, а фахові державні службовці, які напряму взаємодіють із Кабінетом Міністрів, допомагаючи реалізовувати єдину державну політику на всій території держави.

Рішенням Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування від 30 вересня 2020 року було створено робочу групу з підготовки нової редакції закону. Ми підтримуємо це рішення, водночас наголошуємо, що закон має бути напрацьований і внесений на розгляд Верховної Ради України якнайшвидше.

Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ закликає Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування забезпечити максимально інклюзивний та ефективний процес напрацювання нової редакції закону України про місцеві державні адміністрації.

ВГОРУ