Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Заява Коаліції РПР на підтримку конкурсного відбору кандидатів на посаду судді КСУ та законопроєкту “Про конституційну процедуру”

Заява Коаліції РПР на підтримку конкурсного відбору кандидатів на посаду судді КСУ та законопроєкту “Про конституційну процедуру”

Ухвалення Конституційним Судом України (далі — КСУ) сумнівного Рішення про визнання неконституційними ключових інститутів антикорупційного закону та кримінальної відповідальності за завідомо недостовірне декларування від 27 жовтня 2020 року в Україні продемонструвало неспроможність Конституційного Суду України у сьогоднішньому складі захистити конституційний правопорядок в умовах проведення необхідних реформ в Україні. 

І хоча Верховна Рада України у грудні 2020 року відновила кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також повернула НАЗК його повноваження у сфері е-декларування, ключова проблема — процедура призначення суддів КСУ, яка зможе забезпечити відповідність суддів КСУ новим оціночним вимогах (доброчесність та професійність)  — залишається невирішеною. Парламент продовжує зволікати з імплементацією у законодавство відповідних конституційних положень для проведення чесного і відкритою конкурсу на посаду судді КСУ. Чинні законодавчі положення Закону України “Про Конституційний Суд України” та Регламенту Верховної Ради України спотворюють логіку проведення конкурсного відбору суддів КСУ, яка закладена в Конституції України. Політичні органи призначення суддів КСУ (Парламент, Президент)  не бажають втратити можливість призначати суддів КСУ за домінування політичного інтересу.

Коаліція РПР наголошує, що затягування вирішення питання конкурсного відбору суддів КСУ є неприпустимим. Зважаючи на те, що на сьогодні у КСУ наявні дві вакантні посади, призначення доброчесних професійних правників на ці посади через проведення відкритого конкурсу однозначно сприятиме підвищенню суспільної довіри до КСУ та якісно вплине на діяльність цієї інституції.   

Разом з запровадженням конкурсної процедури відбору майбутніх суддів КСУ  Парламенту необхідно підтримати законопроєкт № 4533, спрямований на вирішення інших проблем у діяльності КСУ, зокрема:

Коаліція РПР закликає народних депутатів України:

  1. Невідкладно врегулювати процедуру проведення відкритого і прозорого конкурсного відбору кандидатур на посаду судді КСУ для виконання конституційних вимог щодо перевірки рівня моральних якостей та правничої компетентності майбутніх суддів КСУ через внесення відповідних змін до Закону України “Про Конституційний Суд України” та Регламенту Верховної Ради України. Проведення цього відбору можна покласти на спеціальну конкурсну комісію, як це пропонується в законопроєкті, підготовленому Центром політико-правових реформ на підставі концепції, яку спільно розробили громадські організації Всеукраїнське громадське об’єднання “Автомайдан”, Transparency International Ukraine, Фундація DEJURE, Центр протидії корупції та Центр політико-правових реформ.
  2. Підтримати доопрацьований проєкт закону “Про конституційну процедуру” з метою оптимізації процедурних аспектів здійснення КСУ своїх повноважень під час розгляду ним справ, постановлення рішень та надання висновків, а також забезпечення більш відкритою та зрозумілою для суспільства діяльність КСУ. 
ВГОРУ