Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > “За підкуп виборців справи відкривають, однак покарання відкладають” – ОПОРА

“За підкуп виборців справи відкривають, однак покарання відкладають” – ОПОРА

Кількість судових рішень у справах про порушення передвиборчого законодавства, зокрема підкуп виборців, збільшилася з 2015 року, однак ніхто за це не сів до в’язниці. Тому потрібно посилити відповідальність за порушення виборчого законодавства.

На цьому наголосила на засіданні уряду координатор ГМ “ОПОРА” Ольга Айвазовська під час обговорення урядового законопроекту про посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства.

“Після парламентських виборів 2014 року було винесено 13 обвинувачувальних вироків по Україні щодо фактів зловживань передвиборчого процесу, після місцевих виборів 2015 року – 69. Але з 2015 ми можемо констатувати збільшення кількості рішень судів, що стосуються безпосередньо підкупу виборців. Однак за цей період ніхто до тюрми не сів, тому що більшість отримали відтермінування”, – сказала Ольга Айвазовська.

Для вирішення проблем безкарності за порушення виборчого законодавства, уряд пропонує ухвалити законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства», який вже узгоджений з усіма зацікавленими сторонами і напрацьований у співпраці МВС з ГМ «ОПОРА».

На думку Ольги Айвазовської, законопроект дає вирішення більшості проблем, які виникають в процесі реалізації виборцями свого права на волевиявлення.

Законопроект передбачає позбавлення волі на строк до 2 років за такими статтями Кримінального кодексу, як “незаконне використання, вкидання виборчого бюлетеня”, “порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом чи спостерігачем” “отримання виборцем неправомірної вигоди, пов’язана з реалізацією активного чи пасивного виборчого права” тощо.

За надання виборцям неправомірної вигоди, фальсифікацію виборчої документації та непрямий підкуп виборців загрожує позбавлення волі до 6 років.  У законопроекті суттєво розширюється поняття неправомірної вигоди, яка може надаватися виборцям. Зокрема, до неї пропонують віднести спиртні напої та продукти харчування.

Важливим моментом є те, що законопроект передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які добровільно повідомили правоохоронним органам про вчинення злочинів щодо підкупу виборців або фальсифікації виборчої документації. Однак звільнення від кримінальної відповідальності не буде застосовуватися до організаторів підкупу виборців чи злочинної діяльності з фальсифікації виборчої документації.

“Зміни, передбачені законопроектом, спрямовуються перш за все на формування передумов  та інструментарію для виявлення і розслідування злочинів та притягнення до відповідальності винних осіб”, – заявила Тетяна Ковальчук, заступниця міністра внутрішніх справ.

Нагадаємо, чергові парламентські та президентські вибори в Україні відбудуться у 2019 році.

ВГОРУ