Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > З 2014 року Парламент не ухвалив жодного системного законопроекту в сфері охорони довкілля, – експерти РПР

З 2014 року Парламент не ухвалив жодного системного законопроекту в сфері охорони довкілля, – експерти РПР

голосуй екологічно-01-01-01-01-01-01-01-01

Експерти групи Охорона довкілля Реанімаційного Пакету Реформ закликають народних депутатів у День довкілля 4 жовтня ухвалити три основоположні законопроекти, які запроваджують європейські екологічні стандарти в Україні, – про це розповіли учасники круглого столу «Чисте довкілля та прозорі процедури ведення бізнесу – майбутнє України».

Як зауважив головний експерт групи Охорона довкілля РПР Дмитро Скрильніков, «Парламент після Революції гідності не ухвалив жодного системного законопроекту в сфері охорони довкілля, хоча це передбачено окремим розділом Коаліційної угоди, а Україна зобов’язана ухвалити ці законопроекти за багатьма міжнародними угодами. Для українського суспільства це шлях до вирішення нинішніх серйозних проблем із забезпеченням чистоти повітря і води, здоров’я людей, подолання корупції та отримання прозорих дозвільних процедур для бізнесу».

Очікування парламентів щодо цих законопроектів – оптимістичні, але стримані. Зокрема й тому, що проект закону №2009 а-д вже двічі повертали на повторне перше читання. «Бізнес-лобі в парламенті не хоче приймати цей закон, тому що він переводить їх в зовсім інше правове поле, в рамки легальності, прозорості ведення бізнесу і європейських правил охорони довкілля. Зараз за гроші, хабарі, домовленості можна збудувати що завгодно і де завгодно, а потім вже узаконювати», – сказав Єднак.

І додав, що до того ж на Україну тиснуть і європейські партнери, які вимагають виконати зобов’язання за угодою про асоціацію і прийняти цей проект закону. «Європейське енергетичне товариство надіслало місяць тому скаргу, що, оскільки ми не виконуємо наші зобов’язання, наше членство в цьому органі може бути призупинене. Це реальні загрози, яких ми не можемо собі дозволити», – заявив депутат.

Україна зобов’язана ухвалити ці законопроекти одразу за кількома міжнародними договорами, зокрема Угодою про асоціацію між Україною та Європейським союзом. На цьому наголошує заступник міністра екології та природних ресурсів з питань євроінтеграції Микола Кузьо.

«Прийняття цих законопроектів – це виконання Україною своїх зобов’язань в рамках угоди про асоціацію. Це, безумовно, важливо, але ще важливіше, що ці законопроекти дійсно важливі для України, щоби почати серйозно інтегрувати екологічну політику в інші сфери політики, щоби мати прозорі процедури і правила оцінки впливу на довкілля», – сказав урядовець.

Важливо також розрізняти два законопроекти про екологічну оцінку. Це підкреслив Сергій Вихрист, експерт проекту ЄС “Підтримка України в апроксимації законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища”.

«Коли ми говоримо про оцінку впливу на довкілля – це відносини насамперед суб’єкта господарювання і державних органів. Суб’єкт господарювання, плануючи той чи інший вид діяльності або будівництво якогось об’єкту, повинен враховувати екологічні аспекти. А стратегічна екологічна оцінка – це насамперед відносини органів публічної влади. Вони формують державну політику в визначених сферах, вони відповідають за розвиток міської та сільської інфраструктури, – зазначив Вихрист.

Закон про оцінку впливу на навколишнє середовище дозволить бізнесу отримати чіткі правила та процедури. Про це сказала Тетяна Тевкун, експерт групи РПР-довкілля; експерт з питань екологічної політики Інституту суспільно-економічних досліджень.

“Сліпа дерегуляція не діє, нам потрібні процедури в законі. Тому позитивним є те, що процедура повністю прописана в законі. Позитивним є також те, що бізнес відразу ж може зрозуміти, підпадає він під оцінку впливу на навколишнє середовище чи ні. Тому що в статті визначено чіткий перелік, навіть з градацією. наприклад, ТЕЦ і ТЕС буду підпадати, коли у них 50 МВт потужності. це прибирає невеликі котельні та інші об’єкти. Або, наприклад, виробництво целюлози підлягатиме оцінці впливу на навколишнє середовище тільки, якщо це буде 200 тонн на добу. тобто це велике підприємство “, – сказала вона. Тевкун підкреслила, що проект виводить малий бізнес з-під потреби проводити оцінку впливу на навколишнє середовище.

4 жовтня в Верховній Раді України відбудеться День довкілля. У цей день заплановано розгляд у другому читанні трьох ключових законопроектів у сфері охорони довкілля. Йдеться про Проект Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” (реєстр. №2009 а-д), Проект Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку” (реєстр. №3259) та Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управління водними ресурсами за басейновим принципом” (р.н. №3603).

Законопроект № 3259 (2)-01-01-01 Законопроект № 3259-01-01-01-01

1-01-01 (1)eko karta rek 2-01

ODL_А4_eps 03.10.2016

 

 

ВГОРУ