Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Юлія Кириченко: Чи буде скасований конкурс для суддів Конституційного Суду

Юлія Кириченко: Чи буде скасований конкурс для суддів Конституційного Суду

Юлія Кириченко для Ліга.Новости

Новий законопроект про призначення суддів Конституційного Суду робить конкурсний відбір кандидатів беззмістовною формальністю.

Відсутність нового Закону України”Про Конституційний Суд” є найочевиднішим провалом імплементації конституційних змін 2 червня 2016 року. 11 квітня 2017 року була спроба прийняти новий Закон України “Про Конституційний Суд” (проект № 5336-1), але завершилася ганебним фіаско. Закритий режим розроблення законопроекту, спроба встановити процедуру псевдоконкурсу та велика кількість недоліків, які вимагали доопрацювання, стали причиною такого сумного результату.

Як наслідок:

Народні обранці, ядро яких складають члени профільного Комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя, в травні 2017 року почали реєструвати нові законопроекти, які так чи інакше мають заповнити правовий вакуум в діяльності Конституційного Суду. Варто згадати про законопроекти №6426 (Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про Конституційний Суд України” (щодо реалізації конституційного права громадян на конституційну скаргу)), № 6427 (Проект Закону про Конституційне провадження), № 6427-1 (Проект Закону про Конституційне судочинство в Україні). Але, з огляду на події останнього пленарного тижня, пропонуємо закцентуватися на проекті закону “Про Конституційний Суд України” № 6427-д від 07.06.2017, зареєстрованого лише 7 червня.

Здавалося б історія із фіаско законопроекту № 5336-1 мала б сприяти активному обговоренню нового законопроекту, встановленню справжньої конкурсної процедури та об’єднанню депутатів, експертів, громадянського суспільства навколо роботи над новим проектом.

Але сталося протилежне. 7 червня вказаний законопроект № 6427-д реєструється, в той самий день проходить засідання профільного комітету ВРУ з питань правової політики та правосуддя, на якому рекомендується прийняти цей проект за основу. А вже в четвер, 8 червня, він ставиться на голосування в сесійній залі Верховної Ради, але не знаходить підтримки. На нашу думку, такі олімпійські темпи не можуть не відобразитися на якості законопроекту.

Пропонована раніше (законопроект № 5336-1) народними депутатами конкурсна процедура призначення суддів Конституційного Суду у експертної спільноти викликала серйозну критику, оскільки замість очікуваного оновлення КСУ, залишала серйозний політичний вплив на призначення суддів. В новому законопроекті № 6427-д конкурсна процедура майже не врегульована. Не встановлюється кількісний склад майбутньої конкурсної комісії, конкретні вимоги до членів комісії, обов’язковість результатів конкурсу для суб’єктів призначення тощо. Таким чином законопроект віддає все вищезгадане на розсуд ВРУ, Президента, з’їзду суддів, які призначатимуть суддів за результатами конкурсу. Це найяскравіший приклад нівелювання конституційних новел реформування КСУ, адже замість існування конкурсної комісії, завданням якої має бути відбір достойних кандидатур та представлення їх для призначення, матимемо конкурсну комісію, яка відбиратиме зручних для ВРУ, президента та З’їзду суддів кандидатур.

Для прикладу, ст. 128 Конституції України в новій редакції, встановлює, що призначення на посаду судді суду загальної юрисдикції здійснюється за конкурсом, крім випадків, визначених законом. Відбір кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України здійснюється на конкурсних засадах у визначеному законом порядку, відповідно до ст. 148 Конституції України. Фактично, обидві норми запроваджують конкурс для судді загальної юрисдикції та суддів КСУ. Але щодо судів загальної юрисдикції прийнято нову редакцію Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, із закріпленням чітких рамок проведення конкурсу, його етапів, органів які приймають участь в проведенні конкурсу, в той час як стосовно конкурсного відбору суддів КСУ, проектом пропонується лише одна стаття. Нині уся країна слідкує за конкурсом до Верховного Суду, який триває вже восьмий місяць та за своїм характером ускладнює протягування недостойних кандидатів. Невже суддя Конституційного Суду є менш важливим для суспільства?

Закон про Конституційний Суд має бути прийнятий найближчим часом із закріпленням належної конкурсної процедури. Але до складу Конституційного суду мають прийти професійні правники, а не політичні гравці в мантіях.

Юлія Кириченко для Ліга.Новости

ВГОРУ