Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Юлія Чеберяк: Як відключитися від центрального опалення, не чекаючи на рішення місцевої влади

Юлія Чеберяк: Як відключитися від центрального опалення, не чекаючи на рішення місцевої влади

Україною вже вкотре шириться незадоволення мешканців багатоквартирних будинків “затягнутим”, на їхню думку, опалювальним сезоном. Цьогоріч питання постає особливо гостро: за гарячі батареї у порівняно теплому березні доведеться заплатити значно більше, аніж іще рік тому. Про це пишуть у соціальних мережах, обговорюють на лавах перед під’їздами, і навіть складають петиції. Але чи справді ситуація безвихідна? Чи є будинки, які зможуть відключитися від центрального опалення до завершення опалювального сезону, зекономивши кошти мешканців?

На сайті Київської міської ради з’явилася петиція щодо зобов’язання “Київенерго” почати відключення столичних багатоквартирників від централізованого опалення (ЦО). “Весна на дворі, температура вже тримається стабільно плюсова – “Київенерго” кочегарить опалення і не думає зупинятись, платіжки потім захмарні прийдуть за тепло, яке нам вже не потрібно. Зобов’язати “Київенерго” почати відключення централізованого опалення в м. Києві негайно!”, – дослівно йдеться у петиції. Наразі зібрано більше 1100 підписів.

Між іншим, подібну петицію могли би написати і мешканці будь-якого українського міста – адже така проблема стосується практично кожного, хто користується ЦО.

Відповідно до загальноприйнятих в Україні Правил, рішення про початок та завершення опалювального сезону приймають органи місцевого самоврядування або місцеві державні адміністрації з урахуванням середньодобової температури.

Згадуючи “стабільно плюсову температуру”, про яку йдеться у Петиції, одразу підкреслимо, що такого формулювання не достатньо. Підставою для відключення ЦО може стати стабільна середньодобова температура протягом трьох днів на рівні +8 °С. За даними українського гідрометцентру, середньодобова температура у Києві протягом поточного тижня становить від +5 до +6 °С, тому не може бути підставою відключення будинків від централізованого опалення.

За повідомленням керівника апарату КМДА Володимира Бондаренка, опалювальний сезон у столиці можуть завершити у середині березня, якщо зберігатиметься висока температура повітря (що, між іншим, не підтверджується прогнозами погоди).

Як видно, петиції – це не найкращий у цьому випадку спосіб добитися відключення центрального опалення. Але існують інші, дієвіші. Про них знає Голова Асоціації ОСББ “Лучани” Юлія Сабатюк: у будинку ОСББ “Відродження” у Луцьку вже планують відключитися від опалення.

Секрет у тому, що в цій багатоповерхівці встановлено індивідуальний тепловий пункт (ІТП) та будинковий теплолічильник з температурним регулюванням. Наразі в будинку об’єднання проводиться письмове опитування всіх співвласників: якщо набереться більшість голосів за таке рішення – будинок буде відключено від центрального опалення. І, відповідно, – будуть зекономлені кошти.

Індивідуальні теплові пункти та побудинкові лічильники тепла є і в будинках, де ОСББ не створено. Що робити в такому разі?

Закон “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” дозволив приймати такі важливі рішення на зборах співвласників – якщо їх підтримає 75 %. Проте якщо в будинку з ОСББ співвласники самостійно можуть припинити постачання тепла, що відобразиться на платіжках, то у випадку багато квартирників без об’єднання співвласників, мешканці мають повідомити про своє рішення управляючу компанію (або власне ЖЕК).

Суттєве підвищення температури повітря теоретично мало би стимулювати теплопостачальників до роботи в економному режимі або ж взагалі до призупинення подачі тепла в будинки. Однак реальність інша: теплопостачальники фактично не збавляють обертів, а мешканці багатоповерхівок змушені настіж відчиняти кватирки, із жахом передчуваючи високі суми в березневих платіжках за даремно згаяну енергію.

Тож схема прийняття рішень і справді проста. У багатоквартирнику достатньо мати побудинковий лічильник тепла, автоматичний погодний регулятор (чи регулятор тепла), або індивідуальний тепловий пункт – це, а також злагоджені голосування співвласників за відповідне рішення – звільнить будинок від примх теплопостачальників, а заразом і від високих платіжок за даремно споживане тепло у березні.

Юлія Чеберяк для Цензор.Реформ

ВГОРУ