Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інтерв'ю > Європейські гроші на відбудову: за якими принципами відновлюватиметься Україна ― коментує економіст ЕКСКЛЮЗИВНО

Європейські гроші на відбудову: за якими принципами відновлюватиметься Україна ― коментує економіст ЕКСКЛЮЗИВНО

Як буде розподілятися міжнародна фінансова допомога для України, хто це робитиме і як ми, громадянське суспільство, зможемо впливати на розподіл цих грошей ― про це в ефірі Українського радіо міркував Ігор Бураковський, доктор економічних наук, професор кафедри економічної теорії Національного університету “Києво-Могилянська академія”.

Скільки коштів дадуть на відновлення України

Це найскладніше питання сьогодні ― скільки грошей нам треба і скільки грошей нам дадуть. Для себе ми можемо визначити, що ця сума допомоги залежатиме від того, як закінчаться воєнні дії на території України. Від цього залежать пріоритети і завдання для вирішення. Тому я спершу б говорив про наші воєнні перемоги, а потім переходив би до економічних питань.

Про відновлення Бучі

Відновлення вже почалося. Ще до того, як прийшли італійські гроші, наші будівельники вже працювали. На першому етапі гроші будуть використовувати в пожежному порядку. Це, насамперед, відновлення інфраструктури, питання забезпечення водою, електрикою, каналізацією…

Друга частина пов’язана з тим, яким шляхом будемо відновлювати Бучу: чи відбудовою того, що було, тобто створення копії Бучі, чи буде інший шлях розвитку цієї території.

Що стосується участі громадськості в цьому проєкті ― треба дивитися на умови надання коштів. Без залучення громадськості, і не тільки як контролера, відбудову здійснити неможливо. Люди мають говорити, що вони хочуть, як вони хочуть і як зробити так, щоб після відновлення Буча та інші міста стали ще кращими для життя.

Про адресне використання коштів та корупцію

Наші міжнародні партнери знають рівень корупції в Україні. І за великим рахунком, корупція нікуди не поділась. Вони добре уявляють, як працює українська держава, коли використовує великі гроші.

І йдеться навіть не про те, що їх витрачають не за призначенням. Проблема в тому, що надані раніше значні кошти по лінії МВФ чи Світового банку ми просто не змогли до кінця використати. Це також певна загроза для ефективності нашої відбудови.

Ну і згадаймо реалізацію таких проєктів, як “Велике будівництво”, на яке пішли гроші з ковідного фонду. Або реалізацію коштів, виділених Україні для підготовки і проведення Євро-2012. Тому це дуже складний виклик і для держави, і для суспільства, і для наших донорів.

Про темпи відновлення

Як швидко нам потрібно бігти? Це дуже непросте завдання ― відновити нашу економіку після російської агресії. З одного боку, ми втратили економічну активність, багато людей покинули робочі місця, кудись виїхали. З другого боку, якщо люди повертатимуться додому, то можуть і не мати робочого місця, бо підприємства зруйновані.

Зараз існують оцінки, що Україна через війну втратить половину свого ВВП. Щоб відновити, тобто подвоїти цей показник, нам треба буде зростати щороку десь на 15 відсотків протягом 5 років. Це колосальне та історично безпрецедентне завдання. Якщо ми збавимо темпи і поставимо мету відновити економічні показники за 10 років, то щорічне зростання має бути на рівні 7 відсотків. Це надзвичайно амбітні завдання, забіг на марафонську дистанцію.

Про залучення до процесу відновлення України громадян

Велике історичне завдання ― як цю енергетику, спрямовану на подолання російської агресії та боротьбу з ворогом на різних фронтах, перетворити на енергію залучення до відбудови.

Якщо йдеться про місцеві громади, то, можливо, варто повертатися до призабутих планів розвитку територій, враховуючи різного роду бачення у нових обставинах. Адже не всі люди повернуться, і у нас буде проблема з робочою силою.

Стосовно використання коштів. Ми дуже пишалися і пишаємося нашою системою державних закупівель “Prozorro”, але після її успіху, на жаль, з’явилися схеми, як можна цю систему обходити. Дуже не хочеться, щоб наші партнери сказали: так, ви добре воювали, але ви не змогли використати наші кошти, бо знову з’явилася група людей, які банально мародерствують у повоєнний час і використовують гроші не за призначенням.

І ще важливий момент. Громадськість має не лише дивитися на те, що і як будується, а й розуміти, що економічна відбудова — це і боротьба з корупцією, і продовження судової системи, і реформи державного управління, і багато інших важливий речей. Громадськість має чітко контролювати процес відбудови і всі зміни в політиці, у прийнятті рішень, щоб вони відповідали нашому неухильному курсу на вступ до Європейського Союзу.

І ще ― для громадянського суспільства дуже важливо генерувати і реалізовувати такі ініціативи, які б допомагали вирішувати не тільки економічні питання. Адже у нас дуже постраждала система освіти, тож потрібна велика спільна робота, щоб повернутися до нормального освітнього процесу. Можливо, варто шукати нові нетрадиційні способи, щоб ці проблеми подолати. Без освічених людей важко говорити про ефективну відбудову та ефективний розвиток країни.

Громадськість ― це не просто контролер, не просто люди, які вирішують проблеми, що їх не здатна вирішити держава. Це колосальний і невичерпний резервуар різного роду ідей, підходів та інтелектуальних схем, які влада повинна взяти на озброєння та зреалізувати. Наша нинішня ситуація є серйозним інтелектуальним викликом. І вочевидь, колективний розум ― це саме те, що потрібно зараз для України.

Що відомо

Джерело: Суспільне

ВГОРУ