Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > Ярослав Юрчишин: Як минув “жовтень реформ в парламенті” і який порядок денний листопада

Ярослав Юрчишин: Як минув “жовтень реформ в парламенті” і який порядок денний листопада

Позначки:

Ярослав Юрчишин для Української Правди

Протягом двох пленарних тижнів у жовтні народним депутатам вдалося ухвалити пакет законопроектів з пенсійної (N6614, 6617) та медичної (N6327, 6604) реформ, законопроект про електронні довірчі послуги (N4685) та розглянути законопроекти щодо запровадження нової виборчої системи з відкритими регіональними списками, зокрема рекомендований експертами РПР N1068-2.

Кількісно результати не вражають, але якісно, треба визнати, що йдеться про важливі системні зміни, а отже заяви спікера парламенту Андрія Парубія та прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про “осінь реформ”, таки набувають реального виміру.

І якщо в пенсійній та медичній сфері локомотивом реформи був уряд та профільні міністерства, то питання зміни виборчого законодавства винесли на порядок денний – відкрита коаліція громадських організацій, в тому числі Реанімаційний пакет реформ, та опозиційних партій які провели акцію “Велика політична реформа” на підтримку трьох вимог:

1. Запровадження пропорційної системи з відкритими регіональними списками на виборах до Верховної Ради (законопроект N1068-2).

2. Обмеження депутатської недоторканності.

3. Створення незалежного антикорупційного суду (N6011).

Незважаючи на окремі провокації насильства та спроби деяких політиків партизувати спільну акцію, вважаємо, що “Велика політична реформа” таки дала необхідний поштовх. Зокрема, вперше за три роки своєї роботи, депутати почали розгляд виборчої реформи, яку обіцяли виборцям 5 з 6 фракцій нинішнього парламенту. Законопроекти про скасування депутатської недоторканності (хоча РПР підтримує тільки її обмеження, а не повне скасування) підтримані та відправлені на розгляд до Конституційного Суду.

Звісно до виконання трьох вимог ще лежить тривалий шлях. Але ми його розпочали. І коли буде потреба, за першим етапом акції, будуть наступні. Бо коли влада не виконує виборчих обіцянок, громадяни мають конституційне право їй про це нагадати!

Що далі? На порядку денному реформ:

– рішення уряду з імплементації пенсійної та медичної реформ, які є не менш важливими, ніж прийняті законопроекти;

– внесення Президентом законопроекту про антикорупційний суд, створення яких є одною з трьох вимог акції та передбачено Законом “Про судоустрій і статус суддів”;

-прийняття державного бюджету на 2018 рік, в якому важливо передбачити належну фінансову підтримку інститутів реформ, особливо в сфері суспільного телебачення, децентралізації та енергоефективності;

– ухвалення пакетів законопроектів для продовження реформи з децентралізації та створення спроможних територіальних громад, підтримки українського кіно, посилення соціального захисту учасників війни з Росією тощо.

Ярослав Юрчишин для Української Правди

ВГОРУ