Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Ярослав Юрчишин: Що показало е-декларування

Ярослав Юрчишин: Що показало е-декларування

Три довгі роки напруженої боротьби позаду, і електронне декларування працює. Інформацію про свої статки розкрили навіть більше посадовців, ніж очікувалось, через розширення нової категорії держслужбовців «Б».

Невже чиновники починають розуміти, що вони – наймані працівники, які отримують гроші з бюджету, а отже, мають звітувати перед своїми наймачами – платниками податків? Transparency International Україна вітає старт роботи системи е-декларування – це результат великої кількості докладених зусиль як нашої організації, так і багатьох наших друзів та партнерів – ПРООН, РПР, ЦПК, коаліції “Декларації під контролем”, Центру «Ейдос», Центру демократії та верховенства права, міжнародних партнерів, окремих експертів, активістів, журналістів і представників влади.

Що ж далі? Це питання хвилює всіх, хто був обурений, побачивши ту шалену кількість готівки, земельних ділянок, сумок, годинників, зброї та творів мистецтва в деклараціях. Чи законно це все було отримано? Звісно, ми не вважаємо, що всі забезпечені люди є корупціонерами, але до значної кількості декларантів є питання: як? І тепер справа за Національним агентством з питань запобігання корупції та Національним антикорупційним бюро. НАЗК повинно повністю перевірити декларації. Повна перевірка – це з’ясування достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірка на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення. Стаття 50 Закону “Про запобігання корупції” говорить про те, що “обов’язковій повній перевірці підлягають декларації службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків”, тобто всі декларації «першої хвилі», які ми зараз побачили. А також у законі є пункт про те, що НАЗК “проводить перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей” і те, що “моніторинг способу життя суб’єктів декларування здійснюється Національним агентством на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, а також із засобів масової інформації та інших відкритих джерел інформації, яка містить відомості про невідповідність рівня життя суб’єктів декларування задекларованим ними майну і статкам”. Ось тут і є поле для діяльності журналістів та громадських активістів.

Читати повністю>>>  

ВГОРУ