Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Ярослав Юрчишин: Рецепт проти корупції

Ярослав Юрчишин: Рецепт проти корупції

Як прозорість E-Health зламає стару систему.

З корупцією в сфері охорони здоров’я напевне стикався кожен з нас. І ми вже звикли вважати її невід’ємною частиною системи. Ми всі знаємо про липові довідки, про хабарі – прямі або приховані. Ми знаємо про особливі умови для особливих пацієнтів і слухняно приходимо до лікаря «з усім своїм». Ми звикли купувати і платити за те, що насправді повинні отримувати безкоштовно – адже ми вже заплатили податки, частина яких йде на сферу охорони здоров’я. І в підсумку платимо двічі – один раз у вигляді податків, а другий – коли купуємо «безкоштовні» ліки або «дякуємо» лікарю.

Корупція є і на щабель вище – на муніципальному, регіональному рівні. Це і непрозорий розподіл бюджетів, і нецільове використання ресурсів і засобів тощо. Причина цього досить проста – повна закритість процесів, в результаті державі важко контролювати рух коштів і використання ресурсів. І система оплати «за ліжко-місце», яка дісталася в спадок від СРСР, призводить до того, що лікарі не зацікавлені в якісному сервісі і шукають, на чому б ще заробити.

Нам ці симптоми дуже добре знайомі по системі держзакупівель. Ще 2 роки тому ситуація була там дуже схожою: тотальна корупція, непрозорі паперові процедури, змови, відсутність конкуренції. Нам теж говорили, що побороти це неможливо. Але як виявилося, досить включити світло в темній кімнаті – і умови гри починають змінюватися. Публічна ініціатива по електронізації сфери охорони здоров’я, співзасновниками якої виступає Transparency International Україна, як раз і покликана допомогти МОЗ «включити світло» – спочатку в питанні фінансування лікарів. А потім і у всій системі в цілому.

Ми вже пройшли цю історію з ProZorro. Тоді теж ніхто не вірив, що електронна система зможе настільки сильно зменшити корупцію і підвищить ефективність закупівель. Але ми запустили електронну систему державних закупівель, відкривши всю інформацію про процедури, і в підсумку змінили умови роботи однієї з найбільш корумпованих сфер в Україні. Ми переконалися, що прозорість – це наша головна зброя проти корупції. І чергова нагорода, яку отримала система ProZorro в Парижі в грудні, зайвий раз підтверджує – відкриті дані, повна підзвітність і публічність докорінно змінюють стосунки між державою і суспільством.

Читати повністю>>>

ВГОРУ