Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > Ярослав Юрчишин: Парламентський листопад: початок роботи над виборчою реформою, окремі кроки в економрозвитку й децентралізації та відкат у реформі публічної служби

Ярослав Юрчишин: Парламентський листопад: початок роботи над виборчою реформою, окремі кроки в економрозвитку й децентралізації та відкат у реформі публічної служби

Ярослав Юрчишин для Української Правди

Тижневі огляди роботи парламенту від РПР за 7-10 листопада за лінком, за 14-17 листопада за лінком

Протягом двох пленарних тижнів у листопаді народні депутати змогли прийняти за основу такі важливі реформаторські законопроекти:

У виборчій сфері:

– Проект закону N3112-1 “Виборчий кодекс України”, який запроваджує нову виборчу систему з відкритими партійними регіональними списками.

У сфері протидії корупції та економічного розвитку:

– Проект Закону N4738-д “Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі”, який передбачає встановлення автоматичних індикаторів ризиків, для проведення моніторингу закупівель органом державного фінансового контролю.

– Проект Закону N7066 “Про приватизацію державного майна”, який спрощує процедури продажу, посилює їх прозорість, запобігає корупції при продажу, маніпуляцій з ціною та умовами продажу.

– Проект Закону N2845 “Про безпечність та гігієну кормів”, який має на меті стимулювання виробництва безпечних та якісних кормів і тваринницької продукції.

У сфері децентралізації:

– Проект закону N6466 “Про внесення змін до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад” щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення.

– Проект закону N6403 “Про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, який передбачає розроблення документації з просторового планування для об’єднаних територіальних громад.

В цілому були прийняті два законопроекти на підтримку українського кінематографу: N3238-д, 3239-д, 3240, які запроваджують зміни до Податкового та Митного кодексів, спрямовані на стимулювання виробництва національних фільмів.

Найбільш антиреформаторським рішенням парламенту листопада стало блискавичне ухвалення – за 2 год 31 хв від початку розгляду до прийняття в цілому – Проекту закону N7126 “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби”, який повернув Президенту право одноособово без буть-якого конкурсу призначати голів місцевих державних адміністрацій та їх заступників, а отже систему “ручного” управління обласними та районними державними адміністраціями. Ухвалений законопроект N7126 фактично скасовує реформу державної служби на місцевому та регіональному рівні і створює непередбачену Конституцією так звану “президентську вертикаль влади”.

Блискавичність, яку владна більшість продемонструвала у проведенні цієї антиреформи, на жаль, є в дефіциті, коли йдеться про ухвалення реформаторських законопроектів, рекомендованих експертами Реанімаційного пакету реформ.

Також парламентарі не спромоглися ухвалити в цілому Проект Закону N6106 “Про стратегічну екологічну оцінку”, який в пакеті із вже ухваленим законопроектом N2009а-д “Про оцінку впливу на довкілля”, запроваджує європейські стандарти екологічної оцінки.

Крім того, ще кілька законопроектів, рекомендованих експертами РПР так і не були розглянуті, чи то з браку часу чи пріоритетності:

У сфері децентралізації:

– Проект Закону N4773 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо добровільного приєднання територіальних громад) “.

У сфері фінансів та пенсійної реформи:

– Проект Закону N6534 “Про внесення змін до статті 133 Податкового кодексу України (щодо забезпечення внесення пенсійних фондів до Реєстру неприбуткових установ та організацій) “.

– Проект Закону N2353а “Про реструктуризацію боргів фізичної особи або визнання її банкрутом”.

У сфері національної безпеки:

– Проект Закону N6109 “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях”.

– Проект Закону N6689 “Про внесення змін до статті 21-4 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, який передбачає підвищення рівня соціального захисту іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу у ЗСУ.

Найбільше тривоги викликає відкладання законопроектів у сфері нацбезпеки. Реанімаційний пакет реформ закликає спікера Андрія Парубія та Погоджувальну раду голів фракцій запланувати на пленарні тижні у грудні хоч би півдня на розгляд пакету з дев’яти законопроектів для посилення соціально-правового захисту учасників війни проти агресії Російської Федерації та врегулювання питань порядку несення військової служби в ЗСУ.

Окрім “білого” списку рекомендованих законопроектів РПР на підтримку реформ доводиться мати справу із “чорним” – антиреформаційним, які експерти РПР рекомендують парламентаріям відхилити.

Протягом листопада, експертам РПР зокрема довелося опонувати таким шкідливим ініціативам:

– Проект закону N4835-д у сфері поводження з відходами, який пропонує встановити економічний стимул у вигляді “зеленого тарифу” для спалювання відходів, що не відповідає директивам ЄС у цій сфері.

– Проект закону N7206 з патріотичною назвою “Купуй українське – плати українцям”, який створює можливості для корупції, руйнує конкуренцію в публічних закупівлях та суперечить міжнародним зобов’язанням України.

Сподіваємося, у грудні ці ініціативи не знайдуть підтримку більшості депутатів. Зате знайдеться час як для позитивних рішень по законопроектам які не розглянули в листопаді, так і для вирішення питання щодо законодавчого забезпечення стоврення антикорупційного суду, зміни складу ЦВК та інших перезрілих рішень. У Новий рік – без боргів по реформам!

Ярослав Юрчишин для Української Правди

ВГОРУ