Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > Якими будуть судді нового Верховного Суду – аналітика ЦППР

Якими будуть судді нового Верховного Суду – аналітика ЦППР

Першоджерело – Центр політико-правових реформ

Вчора пізно ввечері Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила результати конкурсу на посади суддів нового Верховного Суду. Новий Верховний Суд повинен стати єдиною касаційною інстанцією і замінить собою діючий Верховний Суд України і три вищі спеціалізовані суди.

І хоч переможці конкурсу, а це 120 осіб, мають пройти ще одне сито Вищої ради правосуддя і процедуру призначення Президентом, уже можна приблизно змалювати склад нового Верховного Суду.

Яким бачить склад нового Верховного Суду Вища кваліфкомісія?

94 (78 %) кандидатів, які отримають рекомендацію на призначення до Верховного Суду, будуть суддями або суддями у відставці. З них 6 суддів діючого Верховного Суду України, 49 суддів вищих спеціалізованих судів, 27 суддів апеляційних судів і 12 суддів місцевих судів.

17 кандидатів (14 %) дібрано з числа науковців-правників, лише 9 кандидатів (8 %) – з адвокатів.

Розподіл кандидатів, які будуть рекомендовані до нового Верховного Суду, за групами походження

ендерний склад нового Верховного Суду може вийти досить збалансованим – 54 % чоловіків і 46 % жінок.

Новий Верховний Суд складатиметься з чотирьох касаційних судів – адміністративного,  кримінального, цивільного та господарського. Потенційний склад нового Верховного Суду у розрізі касаційних судів можна подивитися тут.

На жаль, судді діючих Верховного Суду України і вищих спеціалізованих судів у новому Верховному Суді кількісно домінуватимуть над іншими суддями, адже їх буде майже на 20 відсотків більше, ніж суддів, які будуть призначені з місцевих та апеляційних судів. Більше того, судді Верховного Суду України і вищих спеціалізованих судів становитимуть майже половину (46 %) від усього складу нового Верховного Суду. За таких умов шанси на реальне оновлення найвищої інстанції стають примарними.

Кандидати і висновки ГРД про недоброчесність

Більше того, аж 30 кандидатів (25%), яких Вища кваліфікаційна комісія суддів України рекомендуватиме призначити до нового Верховного Суду, отримали негативні висновки від Громадської ради доброчесності. Іншими словами, щонайменше кожен четвертий суддя нового Верховного Суду не виглядатиме в очах суспільства доброчесним, що може ще в зародку зруйнувати довіру до цього суду загалом.

Яким може бути новий Верховний Суд, якщо Вища рада правосуддя врахує висновки ГРД?

З 90 кандидатів частка науковців і адвокатів виросла б до 25 (28 %). 39 % становили би найуспішніші судді місцевих та апеляційних судів. Частка діючих суддів судів вищого рівня зменшилася б до 33%. Іншими словами, склад нової касаційної інстанції міг би бути на 2/3 новим.

Таким був би розподіл у разі врахування висновків ГРД

Вища рада правосуддя має повноваження виправити цю ситуацію, оскільки може не вносити подання щодо призначення кандидата у разі сумніву щодо відповідності кандидата критерію доброчесності чи професійної етики або за наявності інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади.

 

ВГОРУ