Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Як завершити реформу децентралізації? Пропозиції громадян щодо пріоритетів Мінрегіону

Як завершити реформу децентралізації? Пропозиції громадян щодо пріоритетів Мінрегіону

Головними пріоритетами Міністерства розвитку громад та територій є реформи місцевого самоврядування, регіонального розвитку, містобудування та житлового господарства. Із цього почав свій виступ заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час публічного обговорення 23 березня.

Ключові цілі реформи місцевого самоврядування.

1. Сформувати ефективне місцеве самоврядування та оптимальну систему територіальної організації влади на новій територіальній основі.

1.1 Розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування (ОМС) різних рівнів і ОМС та виконавчої влади за принципом субсидіарності та засадах децентралізації влади (2022 рік):

1.2 Створення незалежних матеріальних, фінансових і організаційних умов для забезпечення здійснення повноважень ОМС (2022 рік):

1.3 Створення законодавчих умов для залучення жителів до ухвалення управлінських рішень (2022 рік):

1.4 Розвиток і вдосконалення форм міжмуніципального співробітництва:

1.5 Забезпечення законності під час здійснення місцевого самоврядування (2022 — 2023 роки):

1.6 Вирішення питання щодо відкритості та прозорості справляння місцевих податків і зборів ОМС:

1.7 Удосконалення системи захисту життя, здоров’я, прав і свобод жителів територіальних громад (2022 — 2023 роки):

1.8 Створення передумов для організації ОМС заходів щодо збирання звітно-статистичних даних (2023 — 2024 роки):

1.9 Визначення критеріїв спроможності територіальних громад:

1.10 Участі в розробці змін до Конституції щодо децентралізації влади, що дасть змогу закріпити здобутки реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади (2022 рік).

1.11 Приведення базового законодавства з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади у відповідність до змін, внесених до Конституції; запровадження інституту префектів (2022 — 2023 роки).

2. Визначення інструментів запровадження нової територіальної основи для органів влади.

2.1 Визначення засад адміністративно-територіального устрою України:

2.2 Запровадження Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць і територій територіальних громад:

У сфері регіонального розвитку В’ячеслав Негода запропонував збільшити фінансування Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) з 1 % до 3 % від бюджету, що передбачається профільним законопроєктом № 4200.

«Вже затверджені Державна та Регіональні стратегії регіонального розвитку. Найголовніше — щоби були ресурси на реалізацію передбачених ними 250 заходів», — каже заступник міністра.

У сфері містобудування міністерство зараз працює над завершенням реформи архітектурно-будівельного контролю та нагляду: «Відповідний законопроєкт буде переданий до Парламенту».

Також відбувається оновлення державних будівельних норм, генеральної схеми планування України, містобудівної документації областей та територіальних громад.

У питанні житлового господарства одним із головних пріоритетів є забезпечення централізованим водопостачанням і водовідведенням сільських територій: «Тут ми перебуваємо майже на останньому місці в Європі».

Зазначеного в законодавстві рівня фінансування ДФРР у розмірі 1 % від бюджету насправді немає. Тому на деякі проєкти, які мали б фінансуватися з цього фонду, не вистачає коштів, звертає увагу директор із питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

Хоча за останні роки відбулося значне зростання державних інвестицій, але це відбувалося не завжди ефективно за браком стратегічного планування.

«З 2015 по 2020 роки у сфері публічних інвестицій спостерігалося зростання в 10 разів. А у сфері приватних інвестицій — лише в 3 рази. Це свідчить про серйозне вкладання державних ресурсів і ресурсів місцевого самоврядування. Але це відбувалося не завжди ефективно за браком координації та стратегічного планування. Адже регіони розробляють власні стратегії, які не має право погоджувати Мінрегіон», — пояснює експерт.

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, запропонував міністерству вибрати більш доцільні варіанти утворення нових районів, які включають до себе великі міста, як от Львівський, Житомирський, Харківський, Чернівецький райони. На його думку, «великі міста та великі райони різняться за напрямами політики».

«У районах, де 75 % мешканців складає населення міста, повноваження районної ради можна передати міський раді», — пропонує експерт.

Сергій Замідра, заступник голови Всеукраїнської асоціації громад, привітав зменшення надмірного фокусу Мінрегіону на сфері будівництва та збільшення його уваги до сільських територій.

«Часто чуємо про знелюднення сільських територій, але не говоримо про причини цього. Це не питання рівня народжуваності, а проблема багаторічної недосконалої регіональної політики. У Євросоюзі 40 % бюджетів спрямовується на розвиток сільських територій: на підтримку фермерів і розвиток громад», — говорить експерт.

За його словами, Україна вже почала рухатися в цьому напрямі, але поки що в палні Мінрегіону на 2021 рік є лише два завдання в розвитку сільських територій: стимулювання розвитку інформаційно-комунікаційних технологій і поліпшення медичного обслуговування.

Замідра запропонував Уряду визначитися, хто саме буде опікуватися питанням сільсокго розвитку: Мінрегіон, Мінекономіки, МінАПК чи віцепрем’єр-міністр?

Зі свого боку Ігор Пілько, експерт Української асоціації районних та обласних рад, запропонував фінансувати районні ради за «польською моделлю», з огляду на розмір території та кількість населення районів.

Формат публічного обговорення передбачає презентації позицій представників міністерства та експертів із громадського сектору й зацікавлених сторін, а також модеровану дискусію всіх учасників у малих групах для напрацювання рекомендацій. Усі пропозиції з обговорення в семи робочих групах будуть передані Міністерству розвитку громад та територій для врахування в документах планування й реалізації політики.

Обговорення модерував експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

Нагадаємо, 16 березня відбулося публічне обговорення пріоритетів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів на 2021–2022 роки.

Це публічне обговорення організовано Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ разом з Інститутом «Республіка» за сприяння Національного Демократичного Інституту та завдяки щедрій підтримці британського народу через Фонд розвитку ефективного врядування Сполученого Королівства.

ВГОРУ