Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Як російська пропаганда дискредитує Чорноморську зернову ініціативу — огляд Детектор Медіа

Як російська пропаганда дискредитує Чорноморську зернову ініціативу — огляд Детектор Медіа

Позначки:

Після російського вторгнення збирання врожаю в Україні стало дуже ризикованим завданням, а сільськогосподарські поля — полями бою. Частина угідь в Україні рясніє вибухівкою, а стрічки новин — повідомленнями про підрив сільгосптехніки. Чимало фермерських угідь захоплені російськими військами. Частина засівів згоріла в результаті бойових дій та навмисних підпалів із боку росіян у Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Херсонській областях. Більше того, проблеми виникли не лише зі збором врожаю, але й доставкою на світові ринки.

До великої війни мало хто задумувався, що Україна є житницею не лише Європи, а й Азії та Африки. Через повномасштабне вторгнення Росії вихід кораблів з українських портів виявився заблокованим, і світ опинився на порозі масштабної продовольчої кризи. Оскільки українське зерно займало 10% у світовому експорті, в ООН прогнозували «пекло на землі» та початок світового голоду внаслідок порушення ланцюгів міжнародної торгівлі.

Після тривалих і складних перемовин за участю ООН та Туреччини, 22 липня 2022 року вдалося досягти компромісу: українську аграрну продукцію та добрива вивозитимуть через три порти («Південний», «Одеса» та «Чорноморськ»), а кораблям гарантують безпеку в Чорному морі. Україна підписала відповідну угоду з ООН і Туреччиною, Росія уклала дзеркальну з ООН і Туреччиною (тобто Київ і Москва напряму між собою нічого не підписували).

Спершу ці правила діяли 120 днів, але угоду вже двічі подовжували. За дев’ять місяців дії «зернового коридору» Україні вдалося експортувати майже 30 мільйонів тонн кукурудзи, пшениці, соняшникової олії та інших агротоварів. Для порівняння: за підсумками 2021-2022 маркетингового року (1 липня 2021 — 21 лютого 2022 року) український експорт зернових, зернобобових та продуктів їхньої переробки склав 42,5 мільйона тонн.

Росіяни не лише окупували частину українських сільськогосподарських угідь, вони ускладнювали посівну та збір врожаю, використовували власний експорт продовольства як форму шантажу (стримували поставки для підвищення світових цін і торгували пшеницею в обмін на політичну підтримку), а також намагалися зірвати Чорноморську зернову ініціативу із самого моменту укладання угоди. Тепер росіяни штучно та регулярно затримують огляди кораблів, які прямують через Босфор.

Окрім цього, російський агітпроп намагається дискредитувати українську ініціативу та виправдати її порушення. Детектор медіа наводить п’ять прикладів дискредитації — читайте за посиланням.

ВГОРУ