Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Як подбати про здоров’я підлітків в Україні?

Як подбати про здоров’я підлітків в Україні?

Специфічні проблеми здоров’я підлітків, а також роль, яку ця група відіграє у здійсненні суспільних перетворень, здоров’я населення, — набуває все більшого визнання у світі та в Україні.

20 травня 2020 року Президент України підписав Указ «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі». А вже 20 грудня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив План заходів з реалізації Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі

Одним із критеріїв досягнення цих цілей є питання здоров’я підлітків, особливу увагу до якого зараз звертають розвинуті країни та через пандемію covid-19. 

Тут варто пригадати результати дослідження ЮНІСЕФ у 2019 році: кожен п’ятий підліток вважає власне здоров’я посереднім або поганим, а третина дівчат шкільного віку оцінили стан свого здоров’я як посередній чи поганий. Це майже удвічі вище ніж глобальний показник і у 6 разів вище ніж показник у таких країнах, як Македонія. 

Вже не діти, але ще не дорослі? Особливості підліткового віку

Підлітковий вік — це період важливих фізичних та психологічних змін, а також змін у соціальній взаємодії та стосунках, які впливають на всі аспекти життя людини. Тому підлітковий вік є унікальним окремим періодом, а також важливим часом для закладання основ міцного здоров’я у дорослому віці. 

Популяризація та охорона здоров’я підлітків матиме позитивний вплив на громадське здоров’я, економіку та демографію. Інвестиції в підліткове здоров’я можуть принести потрійну користь у сфері охорони здоров’я: для підлітків сьогодні, для майбутнього дорослого життя підлітків та майбутніх поколінь підлітків. Це зменшує поточні та майбутні витрати на охорону здоров’я та покращує соціальний капітал. 

Натомість в українській реаліях підлітки йдуть до лікарів, коли вже хворі, або коли їм потрібна довідка. 

Профілактичний компонент (з питань репродуктивного здоров’я, профілактики небажаної вагітності, використання контрацепції, профілактики залежностей чи інфекцій, які передаються статевим шляхом, харчування, психічних захворювань тощо) не включений достатньо у функціонал сімейних лікарів, які і без того зараз перенавантажені роботою через пандемію. 

У 2020 році в межах спільної ініціативи ЮНІСЕФ, МБФ «Українська фундація громадянського здоров’я» (УФГЗ) та Центру громадського здоров’я МОЗ України (УЦГЗ) розроблено перший на Україні сучасний онлайн-курс з питань підліткового здоров’я для сімейних лікарів. Цей курс буде мати державну сертифікацію, й після його проходження лікарі будуть отримувати додаткові бали для підвищення кваліфікації. 

Курс розроблений за стандартами сучасних європейських курсів з підліткового здоров’я. У його розробці брали участь фахівці різних медичних спеціальностей, лікарі «Клінік, дружніх до молоді» (КДМ) та фахівці з питань громадського здоров’я. Адже сімейні лікарі мають велику потребу у навчанні щодо особливостей підліткового віку та лікувально-діагностичної та профілактичної роботи з підлітками та молоддю.

Що потрібно зробити?

Головні завдання щодо поліпшення здоров’я підлітків станом на сьогодні:

Потенціал медицини, дружньої до підлітків

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та ЮНІСЕФ, медичні послуги для дітей другого десятиріччя життя на основі дружнього підходу базуються на особливостях розвитку підлітків та молоді, із наголосом на питаннях сексуального, репродуктивного та психічного здоров’я, а також профілактики захворювань, що передаються статевим шляхом та зокрема — ВІЛ/СНІДу. 

Ці медичні послуги також включають елементи консультування підлітків щодо медико-соціальних аспектів здоров’я та передбачають мультидисциплінарний підхід, зокрема взаємодію із неурядовим сектором (тими ж громадськими організаціями та благодійними фондами). 

Медичні послуги на основі дружнього підходу в Україні переважно надають «Клініки, дружні до молоді», створення яких було розпочато за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в 1998 році. 

Від початку реформи охорони здоров’я в Україні КДМ поступово припиняють свою діяльність. Відбувається їх закриття з декількох причин, серед яких головними є — недостатність кадрів та невизначеність місця КДМ в межах реформування системи охорони здоров’я. 

«Станом на 01.01.2021 року в Україні працюють 90 КДМ, проти 137 — в 2018 році. За 2 роки припинили роботу 47 “Клінік, дружніх до молоді”», — повідомляє Лідія Романенко, в.о. заступника генерального директора з організаційно-методичної роботи, завідувачка Методично-організаційного навчально-ресурсного центру Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» МОЗ України. 

За її словами, без розгляду питання щодо включення медичних послуг дітям підліткового віку на основі дружнього підходу до «Вимог до надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій», визначення місця КДМ в межах реформування системи охорони здоров’я ця тенденція до закриття КДМ лише посилиться.

На думку експертів УФГЗ, актуальним завданням є включення медичної послуги для підлітків на основі дружнього підходу до «Вимог до надання медичних послуг за Програмою медичних гарантій» паралельно з розвитком потенціалу сімейних лікарів щодо роботи з підлітками. Адже визначення змісту та вартості медичних послуг на основі дружнього підходу сприятиме їх впровадженню як в КДМ, так і в інших закладах спеціалізованої медичної допомоги і на первинній ланці. 

Варто зробити перший крок

Важливим кроком на шляху розв’язання проблеми погіршення стану підліткового здоров’я може стати спільна робоча зустріч за участі представників Міністерства охорони здоров’я України, Національної служби здоров’я України, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» та Методично-організаційного навчально-ресурсного центру НДСЛ «Охматдит» МОЗ України для розв’язання нагальних питань щодо діяльності КДМ України. 

Галина Скіпальськадиректорка представництва HealthRight International в Україні, виконавча директорка МБФ «Українська фундація громадського здоров’я»

ВГОРУ