Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Як пережити зиму: першочергові кроки для влади від експертів РПР

Як пережити зиму: першочергові кроки для влади від експертів РПР

5 серпня відбулася прес-конференція експертів групи із енергоефективності Реанімаційного Пакету Реформ. Під час заходу експерти озвучили першочергові кроки для влади, які потрібно зробити негайно, щоб підготуватися до зими і зменшити залежність від російського газу. Представники РПР також озвучили рекомендації для громадян. Експерти РПР напрацювали бачення нової політики у сферах енергоефективності споживання енергоресурсів та розвитку виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива. Зараз на доопрацюванні знаходяться близько 10 законопроектів, що покликані відчутно реформувати дану сферу.

Energoefektyvnist

 

Експерти відзначають, що першим кроком, який повинен вивести Україну з енергетичної кризи повинна стати енергоощадність. Адже наразі Україна банально «спалює» свій ВВП не застосувавши заходів по енергозбереженню. «Енергоємність українського ВВП втричі вища, ніж у Європі. Проте, потенціал енергозбереження лише для категорії населення становить 45-70 відсотків. Ененергоефективність та енергоощадність – це основний крок до енергонезалежності України» – коментує ситуацію Олег Козачук, президент Асоціації з енергоефективності та енергозбереження.

Експерти РПР відзначають той кричущий факт, що з моменту перемоги Революції гідності, за 5 місяців роботи ні Урядом, ні Верховною Радою України, ні Президентом не здійснено вагомих кроків з метою зниження енергоспоживання та забезпечення реалізації енергоефективних рішень. Держава не створила привабливий інвестиційний клімат та умови для освоєння інвестиційних коштів, так люб’язно наданих нам міжнародною спільнотою для досягнення зрушень у сфері енергозбереження. Не внесено суттєвих змін до наступних ключових законів: «Про енергозбереження», «Про теплопостачання», «Про електроенергетику». Разом з тим не зрозуміло, яка державна інституція відповідає за реалізацію державної політики енергозбереження в цілому по всім галузям в Україні.

Представники РПР готові допомогти органам влади в розробці нової політики у сферах енергоефективності споживання енергоресурсів та розвитку виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, забезпечувати інституційний супровід таких процесів, всебічне обговорення цього процесу в середовищі громадськості та представників бізнесу. «На даний час у РПР на доопрацюванні знаходяться близько 10 законопроектів, що покликані відчутно реформувати дану сферу. Термін завершення підготовки законопроектів – 2-3 тижні. Громадськість уже пересвідчилась, що ми спроможні не тільки готувати законопроекти, але й активно лобіювати їх ухвалення. Від влади ми лише розраховуємо на розуміння, підтримку та оперативність при прийнятті рішень від яких залежить виживання українців в цю та нступні зими.»  – зазначає експерт Energy Cities Святослав Павлюк.

Реформування енергетичного сектору повинне проходити комплексно, відкрито і прозоро. Підвищення тарифів без реформування енергетичної сфери прирівнюється до злочину – переконані експерти РПР. «Нам підняли тарифи, аргументуючи це вимогами МВФ та зростанням вартості енергоносіїв, проте не переконали громадськість в тому, чого ми досягнемо у середньостроковій та довгостроковій перспективі від такого різкого та болісного кроку. Адже наразі не продемонстровано представниками влади чи нові тарифи передбачають інвестиційну складову? Суспільство готове до змін в енергетичній сфері (до непопулярних кроків заради майбутніх поколінь).» – заявляє Микола Браславець, представник державного агентства “Держенергоефективність”. Представники РПР переконані, що не можна бездіяльність виправдати війною, адже Україні потрібно змінити правила гри – і для держави, і для громадян:

–              Потрібно усунути штучні монополії в енергетиці та впустити приватний капітал в ЖКГ шляхом децентралізації та допуску нових гравців;

–              Позбавитись ілюзії стосовно того, що держава повинна щось утеплювати чи модернізувати. Держава зобов’язана сприяти відповідним зусиллям власників приватного житла;

–              Диверсифікувати джерела енергії;

Експерти РПР переконані, що для ефективного впровадження заходів з енергоекономії потрібна державна просвітницька кампанія в ЗМІ, яку влада ще не почала розробляти. «Нажаль, ми змушені констатувати, що  держава саботує проведення просвітницько-інформаційної кампанії і діє в інтересах монополістів. Ми вимагаємо: розробити загальнодержавну програму інформування, популяризації та освітньої діяльності з метою забезпечення енергоощадного та ефективного відношення до споживання енергоносіїв; надавати через відкриті джерела інформацію щодо економічних вигод, стимулів, механізмів, наявних компаній – постачальників енергоекономних рішень.» – переконує присутніх Тетяна Бойко, експерт Громадянська мережа «ОПОРА».

ВГОРУ