Україна – лідер серед європейських країн за рівнем забруднення довкілля. І це щодня вражає кожного українця.
Міністерство екології (з різними назвами) існувало в Україні з 1991 року як окрема інституція. Натомість у вересні 2019 року новою владою було прийняте катастрофічне, на нашу думку, рішення об’єднати Мінприроди з Міністерством енергетики, створивши таким чином системні конфлікти в його роботі, що відкинуло питання довкілля на другий план.
Наша країна найбільш розорана країна в Європі і світі, тож завдяки наявності степової кліматичної зони ми більше за всіх в Європі відчуваємо опустелювання.
Україна має критичний техногенний спадок від наймасштабнішої в світі радіаційної аварії на Чорнобильський АЕС та наростаючого соціально-економічного та екологічного колапсу регіонів видобутку вугілля.
В нашій державі не існує сучасної системи контролю викидів забруднюючих речовин та моніторингу за станом довкілля. Країна досі не маємо організованої системи поводження з побутовими та промисловими відходами. По-хижацьки вилучаємо природні ресурси на користь бізнес-інтересів. За останні десятиліття в Україні зникли понад 30000 річок. Незважаючи на декларативну прихильності Цілям Сталого Розвитку ООН необхідний екологічний аспект в розробці та втіленні державної політики фактично заблокований на всіх рівнях.
Проблеми забруднення довкілля та наслідки зміни клімату вже очевидні для кожного українця.
І на тлі сучасних викликів, у нашого довкілля має бути захисник та амбасадор. Але український Уряд вирішив, що окреме Міністерство є розкішшю та ліквідував його, шляхом поєднання з його історичним опонентом – Міністерством енергетики.
Безумовно, енергетична безпека для держави є не менш важливою за екологічну. Водночас, проблеми у сфері охорони довкілля не повинні відступати на задній план діяльності уряду.
І сьогодні не залишилося жодної причини сподіватися, що таке об’єднання може бути на користь конституційним правам українців на чисте та безпечне для життя та здоров’я довкілля.
Чому?
Разом із тим, питання захисту довкілля – це питання національної безпеки України. Ми не маємо права ігнорувати забруднення повітря та води, деградацію ґрунтів та природних оселищ, втрату біорізноманіття, безгосподарні вирубування лісів. Країні потрібна ефективна природоохоронна політика та план адаптації до зміни клімату.
Тому ми вимагаємо від Кабінету Міністрів України створити самостійне Міністерство захисту довкілля задля створення потужного екологічного адвокатування в Уряді.
Також ми звертаємось до Президента за політичною підтримкою цього вкрай важливого рішення, бо фактично це є єдиним нашим шансом на чисте та безпечне майбутнє!
І наостанок, ми хочемо нагадати адресатам, що довкілля не має кордонів, йому байдуже на соціальне чи політичне становище, розмір доходу чи будь-які інші ознаки. Приймаючи рішення, пам’ятайте, що за ваш сьогоднішній вибір завтра своїм майбутнім відповідатимуть усі діти України!
Підписанти: