Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Врятувати життя водіїв та пасажирів – Тарас Шевченко

Врятувати життя водіїв та пасажирів – Тарас Шевченко

Ми знаємо, що наші дороги є найнебезпечнішими в Європи. І звично лаємо через це владу за погану якість доріг. А ще п’яниць та мажорів, які скоюють ДТП. Але ми маємо визнати також і власну відповідальність за це. Ми нехтуємо безпекою – лише 15% водіїв користуються ременями безпеки. Лише 1% просить пасажирів позаду пристебнутися.

Щодня на українських дорогах гине 9-10 людей. Це майже як футбольна команда щодня. Вдумайтеся, щороку понад 3 500 смертей. Десятки тисяч травмованих. Це жертви, яких можна уникнути почавши з найпростішого – ременів безпеки.

Ми діємо проактивно, тож запропонували законопроект, безпосередньо спрямований на зменшення смертності на дорогах. Вже у вівторок, 18 вересня, у Верховній Раді він буде стояти на порядку денному і може бути ухвалений у першому читанні чи одразу в цілому. Це законопроект N8492 “Про внесення змін до статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо зниження смертності та травматизму на дорогах України шляхом збільшення рівня користування ременями безпеки та мотошоломами) “. Він простий і пропонує підвищити штраф за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів до 850 гривень.

Сьогодні штраф за ігнорування ременя безпеки в Україні становить лише 51 гривню. Ця мізерна ціна подає вкрай хибний сигнал: “ремені це неважливо”, якби було важливо, – відповідальність була б більшою. Хоча закон лише підвищує штаф, однак він не для того, щоб карати. Він для того, щоб змінити поведінку. Щоб сформувати нову звичку – пристібатися, у тому числі на задніх місцях в авто.

Запропоновані законопроектом зміни вплинуть на безпеку водіїв та пасажирів. За даними ВООЗ, ремені безпеки могли б урятувати 50% учасників смертельних ДТП та захистити потерпілих від тяжких травм. Аналогічний ефект дають і мотошоломи: їх використання знижує ризик загибелі до 40%, а важких травм – приблизно на 70%.

Законопроект ініціював Центр демократії та верховенства права в рамках Кампанії “За безпечні дороги” з метою зниження рівня смертності на дорогах України. Детальніше про законопроект та його обґрунтування – за посиланням.

Ми закликаємо народних депутатів проголосувати за цей законопроект. Одне натискання на кнопку голосування може врятувати понад півтисячі життів щороку.

Тарас Шевченко для Української Правди

ВГОРУ