Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Внесення відповідних змін до Конституції дозволить зробити радикальну зміну судової системи

Внесення відповідних змін до Конституції дозволить зробити радикальну зміну судової системи

Дві третини жителів Хмельниччини вважають, що потрібна радикальна зміна судової системи.

     Минулого місяця Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва” на замовлення Центру політико-правових реформ провів опитування по всій території України, яке показало, що 64% жителів Хмельниччини, як інших областей західного регіону, вважають корупцію серед суддів головною причиною низької довіри суспільства до судової влади. Дослідження виявило, що кількість хмельничан, які повністю довіряють судовій владі за останні пів року знизилась до катастрофічного 1%. На противагу, не довіряють судовій владі 83% жителів Хмельницької області. Саме тому 57% хмельничан переконані в нагальній необхідності проведення судової реформи, а 61% вважають, що  судову систему потрібно змінювати повністю.

У відповідь на вимогу суспільства Президент України вніс на розгляд Парламенту законопроект про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя. Наразі, відповідно до процедури, за направленням Верховної Ради України проект закону розглядає Конституційний Суд України.

Проведене дослідження також показало, що більшість українців підтримує основні положення законопроекту, але потребують додаткових роз’яснень про запропоновані зміни до Конституції. Так 69% мешканців західного регіону вказали на потребу у додаткових роз’ясненнях. 56% хмельничан і жителів Західної України довіряє інформації незалежних експертів та громадських організацій про такі зміни. Натомість роз’ясненням авторів законопроектів та політиків сумарно довіряють лише 16%.

Центр політико-правових реформ спільно з Реанімаційним Пакетом Реформ продовжує всеукраїнську інформаційну кампанію “КонституціЯ”, мета якої – надання доступних роз’яснень про конституційну реформу та залучення до неї звичайних громадян. Проект реалізується у 20 областях України. На Хмельниччину експерти з представленням кампанії завітали вперше.

“Внесення змін до Конституції є надзвичайно важливим процесом, який повинен проходити за чіткою процедурою та під пильним оком громадськості. Досі існуючі закони, якими передбачалось очищення суддівського корпусу, не дали ефективних результатів. Відтак, конституційні зміни відкривають можливість перевірити на відповідність займаній посаді (провести переатестацію) усіх суддів, які працюють сьогодні, а вакантні суддівські посади заповнюватимуть виключно за результатами конкурсу. Тож будемо сподіватись, що такий важливий для всієї України процес внесення змін до Основного Закону не загальмує і буде доведений до кінця у передбачені для цього терміни. А крім того, одночасно парламент повинен ухвалити пакет законів, які визначать чіткі механізми і строки реорганізації судової системи. Без таких законів конституційні зміни не працюватимуть”, – наголосив Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, головний експерт групи з судової реформи Реанімаційного Пакету Реформ.

zz_vv

Що ж саме зміниться після прийняття цього законопроекту?

Отже, на посаду судді осіб призначатимуть одразу безстроково, тобто, без першого 5-річного терміну, який раніше використовувався для виховання слухняності у суддів. Призначення на посаду судді здійснюватиметься лише за конкурсом, не стануть винятком і судді Конституційного Суду.

Окремо слід відзначити, до підстав для звільнення судді з посади включили грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявлення його невідповідності займаній посаді, та порушення обов’язку підтвердити законність джерела походження майна.

Крім того, повноваження суддів, призначених на посаду строком на 5 років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді знову в загальному конкурсному порядку, визначеному законом.

Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду до набрання чинності змін до Конституції, також має бути оцінена. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення з посади. 84% жителів Хмельниччини схвально поставились до запровадження переатестації усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності та етичності поведінки. У випадку реорганізації судів,а експерти переконані, що вона повинна стосуватися передусім судів вищого рівня, зокрема й Верховного Суду, всі судді цих судів мають або піти у відставку, або на відкритому конкурсі поряд з претендентами з-поза меж судової системи довести, що вони є кращими.

Юлія Кириченко, експерт Центру політико-правових реформ та Реанімаційного Пакету Реформ, відмічає, що конституційні зміни в частині правосуддя передбачають нові можливості  і для тих, хто не є суддею і навіть не планує ним стати. “Передбачається, що звернутись з конституційною скаргою до Конституційного Суду України зможе будь-яка особа, яка переконана, що застосований в кінцевому судовому рішенні в її справі закон суперечить Конституції України. Цікаво, що 68% хмельничан підтримують запровадження можливості оскаржити неконституційний закон у Конституційному Суді України” – зауважила Юлія Кириченко.

   Ці та решта передбачених змін, як зазначено в пояснювальній записці документу,  повністю відповідають європейським і міжнародним стандартам, враховують висновки і зауваження Венеційської Комісії. Але головне – вони відкривають можливість до функціонування судової влади за принципами верховенства права і гарантуватимуть право кожному громадянинові на справедливий, незалежний та безсторонній суд.

zz_cc zz_bb

ВГОРУ