Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Влада, громадськість та медики створюють План післявоєнного відновлення медичної галузі України

Влада, громадськість та медики створюють План післявоєнного відновлення медичної галузі України

арварська війна росії проти України вже забрала тисячі людських життів та призвела до руйнувань промислових, соціальних, освітніх, транспортних об’єктів, медичної та телекомунікаційної інфраструктури, житлового та аграрного фондів тощо.

Прямі втрати економіки України через руйнування та пошкодження цивільної та військової інфраструктури станом на 10.05.2022 року сягнули $94,3 млрд (за даними проєкту “Росія заплатить”, що здійснюється KSE Institute). Це 23,8 тис км доріг, 35,2 млн кв метрів житлового фонду, 208 активів підприємств, 562 дитсадка, 992 школи та вищів, 295 мостів, 580 закладів охорони здоров’я та багато інших об’єктів. Тепер вони не слугують українцям, оскільки пошкоджені, захоплені або вщент зруйновані країною-терористом.

План відновлення України

Війна ще триває, але вже зараз парламент спільно з Урядом та Президентом формують план відновлення України.

Президент Володимир Зеленський Указом N266 від 21 квітня 2022 р. створив Національну раду з відновлення України від наслідків війни. Це консультативно-дорадчий орган при Президентові. Головна мета Національної ради – це підготовка комплексного Плану відновлення від наслідків війни та забезпечення широкого консенсусу щодо пріоритетів післявоєнного відновлення серед зацікавлених сторін, включаючи громадянське суспільство та бізнес асоціації.

До складу Національної ради увійшли представники Офісу Президента України, Верховної ради, Уряду, а також інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, провідні вітчизняні та іноземні фахівців, експерти у відповідних сферах.

Закликаю владу активно долучати до розробки плану післявоєнного відновлення громадське суспільство. Зараз важливо зібрати повну та максимально об’єктивну інформацію з областей про постраждалу інфраструктуру та пропозиції щодо її відновлення. Адже війна йде не тільки на військовому фронті, але й на економічних напрямках, логістичних, тилових, інформаційних, репутаційних. Диверсанти і шахраї будуть використовувати усі можливості, щоб нашкодити нашій країні, гальмувати її відновлення та розвиток, в тому числі, шляхом інформаційних та економічних маніпуляцій. Ми повинні вести боротьбу за Україну, протидіяти ворогу кожен на своєму фронті.

Відновлення медичної галузі: збір нагальних потреб

Через війну сотні тисяч людей виявилися обмеженими у доступі до медичної допомоги. Ворожі кулі та снаряди пошкодили вже 580 медичних закладів, з них 101 заклад зруйнований та не підлягає відновленню (дані МОЗ України на 10.05.2022). Багато медичних працівників залишилися без місця роботи, виїхали за кордон або перебувають в населених пунктах під окупацією.

Серед злочинів російської армії – бомбардування та обстріли пологових будинків під Києвом, у Харкові, Тростянці, Маріуполі, Волновасі, столичного ОХМАТДИТу, Харківського, Миколаївського, Чернігівського та Мелітопольського онкологічних диспансерів, Макарівської районної лікарні, лікарні у м.Баштанка. А ще багато інших закладів охорони здоров’я в різних містах України, про які не пишуть в ЗМІ. Зокрема, від початку повномасштабної війни на Луганщині не залишилось жодної вцілілої лікарні. Є чисельні факти знищення або розграбування загарбниками сучасного медичного обладнання в лікарнях українських міст. Понівечені дороги та мости, які ведуть до медзакладів, також стають перешкодою для людей для отримання належної медичної допомоги.

Ось лише один з прикладів. Протягом останніх 5 років Харківський обласний центр онкології перетворився із закладу з допотопним обладнанням та застарілими методами лікування на сучасну клініку з відремонтованими приміщеннями та нашпигованими сучасним обладнанням операційними. У цього закладу були всі шанси стати взірцем онколікування в Україні. Але 27 лютого російські снаряди зруйнували обласний центр онкології у Харкові. “Прильоти” були невипадковими: корпуса лікарні зруйновані не лише уламками і ударною хвилею, але й прямими влучаннями. Найбільше постраждав радіологічний корпус, там зруйновані дах, стіни, вибито вікна. Снаряди заділи терапевтичний корпус. Однак Харківський обласний центр онкології повинен працювати заради життя пацієнтів – попри усі намагання ворога його знищити. Тому після обстрілів заклад продовжує надавати допомогу на інших клінічних базах.

Внаслідок війни зруйновано 450 аптек, пострадали аптечні склади. Навіть за наявності ліків у постачальників виникає проблема з їх доставками – через ризик потрапити під обстріл або через зруйновану дорогу.

Як експерт громадської спілки “Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ”, одним зі своїх завдань бачу зібрати потреби регіонів, щоб сприяти створенню пріоритетного Плану щодо відновлення сфери охорони здоров’я від наслідків війни.

Звертаюся до представників громадського суспільства, які можуть допомогти в своєму регіоні зібрати таку інформацію, до лікарів, до активних представників медичної спільноти, з проханням надавати свої пропозиції та ідеї щодо пріоритетів післявоєнного відновлення медичної інфраструктури.

Ваші пропозиції будуть зібрані, структуровані та передані до Міністерства охорони здоров’я України. Прошу надсилати пропозиції на пошту tim@health-platform.org.ua.

Тимофій Бадіков, виконавчий директор ГС “Коаліція за вакцинацію”

ВГОРУ