Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > ВККС підриває довіру до нового Верховного Суду, – експерти РПР

ВККС підриває довіру до нового Верховного Суду, – експерти РПР

Представники українського громадянського суспільства закликають Вищу кваліфікаційну комісію суддів України відкрити для суспільства рейтинги кандидатів до Верховного Суду.

Про це повідомили експерти РПР під час круглого столу, організованому в рамках інформаційного партнерства Інституту Горшеніна та Реанімаційного Пакету Реформ.

За словами Тараса Шевченка, директора Центру демократії та верховенства права і співголови ради РПР, ВККС повинна у найкоротші терміни оприлюднити конкурсні бали, аби остаточно не вбити довіру громадськості до конкурсу.

“Зволікання, на жаль, породжує сумніви, що йдуть домовленості, підставляння у конкурс, потрапляння на те чи інше місце” – повідомив Тарас Шевченко.

Єгор Соболєв, народний депутат України, голова комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції розповів про те, що його комітет вже готує до ВККС звернення із вимогою відкрити інформацію щодо проходження відбору до Верховного Суду.

“Я гадаю, що на найближчому засіданні у середу ми приймемо звернення до ВККС”, – заявив Єгор Соболєв.

Як наголосив Михайло Жернаков, головний експерт групи “Судова реформа” РПР, ВККС проігнорувала 82% висновків Громадської ради доброчесності щодо невідповідності кандидатів і недотримання ними професійної етики. Комісія мала б відхилити таких претендентів на посади до Верховного Суду ще під час співбесід, проте замість цього їх кандидатури будуть розглянуті на пленарних засіданнях наступного тижня. У число недоброчесних кандидатів входять одіозні Ярослав Романюк, Валентина Симоненко, Павло Вовк.

“У цих випадках ми бачимо, що ВККС має тенденцію допитувати ГРД більш прискіпливо. У випадку із Валентиною Симоненко майже половину часу проводили співбесіду із представником ГРД”, – зазначив Михайло Жернаков.

Як підкреслюють у міністерстві юстиції, нинішня процедура відбору членів Верховного Суду не має аналогів у світі, тому ВККС повинна відповідально поставитись до конкурсу і провести його якісно та у стислі терміни.

“Очевидно, має бути довіра до процесу. І роль ГРД у цьому дуже важлива. ВККС повинна максимально прозоро підійти до відбору, публікувати свої рішення та дані про кандидатів. Це буде тільки сприяти довірі до нового Верховного Суду”, – стверджує заступник Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Сергій Петухов.

Оскільки остаточно призначати суддів буде своїм підписом президент Петро Порошенко, то й відповідальність за склад нового Верховного Суду нестиме саме гарант Конституції.

“Фінальний підпис під призначенням цих людей – Романюка, Вовка та компанії буде ставити Президент, котрий є автором цієї реформи. В інтересах Президента зараз позбутися від цих проблем, ніж потім їх підписувати”, – наголосив голова правління Центру протидії корупції, Віталій Шабунін.

Нагадаємо, що експерти РПР вже повідомляли про ігнорування ВККС висновків ГРД щодо недоброчесності кандидатів до Верховного Суду.

ВГОРУ