Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Віце-прем’єр-міністр з євроінтеграції має опікуватися міжнародною торгівлею – експерти

Віце-прем’єр-міністр з євроінтеграції має опікуватися міжнародною торгівлею – експерти

Київ,  20 березня 2015 року – В Україні має бути призначений віце-прем’єр-міністр з питань євроінтеграції, відповідальний за імплементацію Угоди про асоціацію Україна – ЄС. Про це під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі заявили представники громадянського суспільства.

На переконання Любові Акуленко, керівника інформаційної кампанії «Сильніші разом!», ця особа має стати  «мотором», який візьме на себе відповідальність і допоможе українському бізнесу прориватися на європейський ринок.  «Був створений прозорий урядовий офіс з питань євроінтеграції, але він працює неефективно. У своєму нещодавньому звіті про виконання Угоди про асоціацію, в частині зони вільної торгівлі, не згадані досягнення в царині харчової безпеки. Це говорить про те, що в цьому офісі немає людей, які б розбиралися у вузькопрофільних питаннях зони вільної торгівлі», – аргументувала Любов Акуленко.

На її думку, віце-прем’єр має сконцентрувати свою увагу на усуненні всіх бар’єрів у торгівлі, розробити план адаптації законодавства у сфері безпеки харчових продуктів, технічного регулювання, митного регулювання та має підтримувати конкурентоздатність наших підприємців. Вадим Трюхан, голова правління ГО «Європейський рух України, вважає за потрібне наділення такого віце-прем’єра значними повноваженнями, що потребуватиме змін до законодавства. «Мають бути зібрані в одному місці повноваження деяких міністерств, які наразі ті здійснюють не належним чином. Зокрема, йдеться про питання адаптації законодавства, що мають перейти від Міністерства юстиції до віце-прем’єра з євроінтеграції, питання управління технічною допомогою (цим опікується Мінекономрозвитку), а також слід налагодити питання підготовки фахівців із питань євроінтеграції, зокрема у міжнародній торгівлі», – зазначив Вадим Трюхан. Олександр Сушко, науковий директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, зі свого боку також указав на необхідність наділення віце-прем’єра з питань євроінтеграції інституційною спроможністю. Це може бути чи окремий орган виконавчої влади, чи нині діючий офіс у Кабміні, підсилений експертами. Але за будь-яких умов це викличе зміни у розподілі функцій в уряді, зокрема, передачу їхньої частині від прем’єр-міністра до віце- прем’єра із питань євроінтеграції.

Експерт висловив припущення, що саме через цей момент гальмується питання з його призначенням. «Причина – побоювання керівництва уряду, що внаслідок делегування повноважень, виникне альтернативний центр впливу, який, можливо, складе конкуренцію прем’єру», – зазначив Олександр Сушко. Директор Інституту Євро-Атлантичного співробітництва також вказав ще на одну проблему – кадрову.

Наразі немає єдиної точки зору щодо кандидатури людини, яка б була здатна ефективно курувати європейський напрямок у виконавчій владі. Саме через таку проблему  представники громадянського суспільства запропонували визначитися з кандидатурою на цю посаду на публічному конкурсі. «Якщо ми хочемо мати найкращу компетентну людину, яка прорубає «вікно» в Європу, яка буде з найменшим рівнем корумпованості, вона має бути обрана на відкритому конкурсі», – зазначив  Андрій Андрушків,  експерт Реанімаційного пакету реформ.

ВГОРУ