Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Віталій Шабунін: У Раді хочуть заборонити іноземцям робити аудит НАБУ та працювати в конкурсних комісіях

Віталій Шабунін: У Раді хочуть заборонити іноземцям робити аудит НАБУ та працювати в конкурсних комісіях

Троє нардепів – Ігор Луценко, Віталій Купрій та Юрій Левченко – наваяли законопроект N5430, яким хочуть заборонити не громадянам України брати участь у комісіях, що контролюють діяльність Антикоруцпійного бюро.

Зокрема, нардепи пропонують закріпити на рівні закону, що до складу комісії з відбору директора НАБУ, комісій, які проводять конкурси на посади в НАБУ, комісії зовнішнього контролю, яка проводить аудит НАБУ, дисциплінарної комісії та Ради громадського контролю можуть входити лише громадяни України.

Проект був зареєстрований у листопаді минулого року, напередодні визначення кандидатів в аудитори НАБУ. Його не рухали, бо не було відомо, чи доведеться владі вдаватися аж до таких методів витискання міжнародників з процесу. Однак після того, як антикорупційний комітет одноголосно рекомендував Раді та Уряду призначити аудиторами НАБУ прокурорів-іноземців, цей законопроект може бути дуже швидко прийнятий Парламентом.

Чому? Хтось дуже хоче не допустити Джованні Кесслера та Роберта Сторча до участі в аудиті Бюро, бо міжнародники заважають охочим повпливати на результати аудиту, які є єдиною підставою для звільнення директора НАБУ.

Цих кандидатів рекомендували Посольство США та Представництво ЄС в Україні у відповідь на звернення антикорупційного комітету. Вони – досвідчені фахівці у боротьбі із шахрайством та корупцією, займають відповідальні посади: Кеcслер – генеральний директор Європейського управління боротьби з шахрайством (ОЛАФ); Сторч – зам генінспектора США, робить аудит роботи ФБР та Інтерполу, інспектує роботу всіх федеральних прокурорів Штатів.

Безумовно, у комісії з трьох осіб наявність двох принципових іноземних прокурорів унеможливлює фальсифікацію результатів аудиту, маніпуляції з показниками ефективності, “гри” з інтерпретаціями та вордінгом аудиторського звіту тощо.

Не дивно, що наразі жодна фракція не підтримала ідею делегувати Роберта Сторча в комісію аудиторів. Так само і Уряд досі не визначився зі своїм кандидатом – чекають на заборону іноземцям працювати аудиторами Бюро?…

Ухвалення законопроекту N5430 рятує від незручної ситуації і Раду, і Кабмін: ніж пояснювати послам ЄС та США відмову у підтримці запропонованих ними кандидатів, легше просто заборонити іноземцям взагалі брати участь у будь-яких комісіях при НАБУ.

А тому і потрапити в сесійну залу законороект може швидше, ніж Спікер винесе на голосування кандидатуру Сторча – Антикорупційний комітет має розглянути проект закону на найближчому засіданні.

Та навіть негативний висновок Комітету не зупинить парламентську більшість від голосування – набрати 226 голосів проект закону може з більшою вірогідністю, ніж кандидатура американського прокурора. До речі, негативний висновок від юристів Ради проект уже отримав.

Та ідеологи зради, мабуть, не врахували, що запущений ними “бумеранг помсти” міжнародникам може боляче вдарити не тільки по НАБУ, але й по ще не підписаному меморандуму з МВФ та рикошетом – по “безвізу” з ЄС, умовою отримання яких є незалежність та результативність Бюро.

Якими б не були результати аудиту, за участі Сторча та Кесслера його висновкам будуть довіряти міжнародні інституції, в тому числі – іноземні правоохоронні органи, які допомагають Україні у розбудові НАБУ, а Бюро – з розслідуванням складних схем з міжнародним елементом. Таким висновкам точно довірятимуть ЄС та США, які делегували для цієї оцінки своїх представників.

А от чи довірятимуть міжнародники своєму партнеру-українській владі після цього – питання риторичне.

Читати повністю>>>

ВГОРУ